Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Rynek mieszkaniowy – sytuacja na podstawie raportu AMRON-SARFiN

0 23

Pandemia nie wpłynęła negatywnie zarówno na rynek mieszkaniowy, jak i kredytowy – na obu rynkach w minionym roku zanotowano ciągły wzrost – tak wynika z raportu AMRON-SARFiN za I kw. 2021 r. Zgodnie z przewidywaniami zaobserwowano dalsze zwiększanie aktywności na rynku nieruchomości. Banki udzieliły dużej liczby kredytów (największej od roku), o wartości większej niż kiedykolwiek w ciągu ostatniego roku. Kolejny raz wzrosła średnia wartość kredytu, a łączna wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła ponad 480 mld złotych.

Średnia wartość nowo udzielanego kredytu pobiła rekord z końca 2020 roku (303 tys. złotych) i osiągnęła 313 tysięcy złotych. Wzrosty mogą wynikać z kilku elementów – kredyty są obecnie rekordowo tanie, ceny nieruchomości stale rosną, dodatkowo brak jest alternatyw do lokowania kapitału.

Wzrosty widać również wśród deweloperów. Co więcej, średnia cena transakcyjna w większości miast zanotowała wzrost kolejny kwartał z rzędu.

Zakupu mieszkań dokonują zarówno osoby posiadające spore oszczędności, jak i te, które stać na kredyt. Dodatkowo pojawił się nowy czynnik kształtujący ceny mieszkań, związany z inflacją. Spodziewany jest dalszy wzrost wpływu inflacji na popyt na rynku mieszkaniowym, co pośrednio wpływa również na rynek kredytów hipotecznych. Taki stan rzeczy może z kolei przełożyć się na perspektywę podniesienia stóp procentowych przez RPP, co przyczyni się do poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Rośnie liczba kredytów

W I kwartale bieżącego roku banki udzieliły 57,1 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, co stanowi wzrost o 6,35 proc. w porównaniu do minionego kwartału, na łączną wartość 17,942 mld zł (o 9,17 proc. więcej niż w IV kwartale ubiegłego roku). Co więcej, wyniki okazały się lepsze niż w bardzo dobrym, przedpandemicznym I kwartale 2020 roku. Liczba udzielonych kredytów wzrosła o 1,27 proc., a ich wartość o 7,93 proc.

Rekordowa była również łączna kwota zaciągniętych kredytów mieszkaniowych. Pierwszy raz w historii osiągnęła wartość większą niż 480 mld złotych, a banki mają w tej chwili prawie 2,5 mln aktywnych kredytów mieszkaniowych.

Wysoka aktywność inwestorów na rynku mieszkaniowym

Widać dużą aktywność inwestorów na rynku mieszkaniowym. Po świetnym roku 2020, w pierwszym kwartale bieżącego roku widoczny jest wzrost (rok do roku) liczby rozpoczętych inwestycji (o 21,19 proc.), liczby uzyskanych pozwoleń na budowę (o 41,95 proc.) i liczby lokali oddanych do użytku (o 7,41 proc.).

Nadal zauważalny był wzrost średniej ceny transakcyjnej 1 mkw. mieszkania w większości lokalizacji. Najwięcej ceny wzrosły w Krakowie (5,37 proc.), a wzrosty przekroczyły 3 proc. we Wrocławiu, w Gdańsku, Łodzi i w aglomeracji katowickiej. Z kolei w stolicy w I kwartale 2021 średnia cena 1 mkw. wyniosła 10 073 zł i była nieco niższa (o 0,08 proc.)  niż w poprzednim kwartale. Jednak rok do roku oznacza to wzrost o 9,16 proc., przy dużo większych wzrostach w aglomeracji katowickiej (11,64 proc.) i Gdańsku (10,51 proc.).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *