Porady dla deweloperów, Wiadomości

Konsolidacje i przejęcia na rynku deweloperskim

0 90

Według ekspertów JLL w najbliższym czasie polski rynek deweloperski czeka fala konsolidacji i przejęć przez czołowych polskich deweloperów, a także tych reprezentowanych przez kapitał międzynarodowy.

Widoczny w ostatnich latach bardzo dynamiczny rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce i ogromne zainteresowanie polskimi inwestycjami przedstawicieli kapitału inwestycyjnego z całego świata bardzo wpływają na procesy konsolidacji i przejęcia w branży mieszkaniowej. W minionych latach dużo było słychać o sprzedaży kilku dużych, wieloletnich i znanych firm deweloperskich. I prawdopodobnie to nadal nie koniec. Według wielu ekspertów w ciągu najbliższych lat na polskim rynku deweloperskim dojdzie do serii konsolidacji i przejęć, z jednej strony przez duże, krajowe firmy deweloperskie upatrujące możliwości rozwoju, a z drugiej przez graczy międzynarodowych, którzy dostrzegli duży potencjał polskiego rynku mieszkaniowego, uwzględniającego również rynek czynszowy.

W ostatnich latach znacznie zmniejszyły się zasoby terenów pod budowę będące w posiadaniu deweloperów. Co więcej, trudno dostępne grunty pod zabudowę nie pozwalają na szybkie zwiększenie aktywnych inwestycji, co sprzyja ekspansji geograficznej, mimo że paradoksalnie rynek deweloperski charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem, a jednocześnie jest silny lokalnie.

Przejmowanie lokalnych deweloperów może być pomocne w problematycznym wejściu na nowy rynek, w tym przejęciu zasobu gruntów i lokalnych koneksji i wiedzy pozwalającej skuteczniej pozyskiwać działki budowlane, a także w uzyskiwaniu niezbędnych decyzji administracyjnych dotyczących nowych inwestycji.

Przejęcia lokalnych deweloperów są również dobrym wyjściem z punktu widzenia komercjalizacji inwestycji – znana marka lokalnego dewelopera wzmocniona szyldem uznanej firmy stwarza szerokie, ponadlokalne perspektywy.

Wszystkie powyższe zależności sugerują, że takie transakcje pomiędzy Dom Development i Euro Styl w Trójmieście, kupno Archicom przez Echo Investment, czy Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego przez Robyg jest początkiem nowych trendów konsolidacji rynku deweloperskiego.

Za przejęciami firm deweloperskich stoi również kapitał międzynarodowy, tak jak chociażby przejęcie w zeszłym roku Murapolu przez fundusz inwestycyjny Ares, proces akwizycji Budimeksu Nieruchomości oraz kupno przez węgierską firmę nieruchomościową Wing firmy Echo Investment.

Z badania European Living Investor Survey, które JLL we współpracy z Aberdeen Standard przeprowadziło na początku 2021 roku pośród globalnych inwestorów wynika, iż 63 proc. z nich planuje w bieżącym roku ekspansję geograficzną, a niecałe 60 proc. chce zwiększyć swoje inwestycje w sektorze Living (wzrost o 55 proc. rok do roku). Są zainteresowani zakupami w Polsce głównie z powodu posiadanego przez nasz rynek mieszkaniowy ogromnego potencjału, dużych szans dalszego rozwoju i wysokiej rentowności branży deweloperskiej (przeciętna rentowność firm notowanych na WGPW w ubiegłym roku osiagnęła wartość ponad 25 proc.).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *