bezpieczny kredyt
Aspekty prawne, Wiadomości

Projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2% przyjęty

0 68

Zapowiadany jakiś czas temu, nowy i wydaje się, że sztandarowy program partii rządzącej pod nazwą „Pierwsze Mieszkanie” został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Projekt ustawy przewiduje wsparcie osób do 45. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze lokum. Chętni obywatele będą mieć do wyboru niskoprocentowy kredyt 2% lub konto oszczędnościowe, do którego dokładać się będzie budżet państwa.

Kolejny rządowy program pomocowy

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy rada ministrów zaakceptowała projekt ustawy, który został zaaprobowany przez jego rodzimy resort. Dzięki temu poznaliśmy wiele szczegółów nowego programu, które do tej pory były prezentowane w formie krótkich zapowiedzi. Premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej stwierdził, że „Pierwsze Mieszkanie” jest kolejnym programem prosocjalnym, które ma pozytywnie wpłynąć na warunki mieszkaniowe Polaków. Tymi, które go poprzedziły były „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie plus”. Projekt nowej ustawy mówi o dwóch formach pomocy osobom, które przed skorzystaniem z państwowej pomocy nie miały więcej niż 45 lat. Poniżej przedstawimy szczegóły każdej z nich. Program ma rozpocząć się 1 lipca 2023 roku i trwać co najmniej do 2027 roku.

Kredyt 2% lub konto oszczędnościowe

Pierwszą możliwością skorzystania z programu „Pierwsze Mieszkanie” jest kredyt o niskim oprocentowaniu. Banki będą miały oferować kredyty 2% wszystkim osobom do 45. roku życia, które nie posiadały wcześniej lokalu mieszkalnego. Skorzystać z niego będzie mogło również małżeństwo, o ile powyższe warunki spełni przynajmniej jedno z nich. Kwota udzielonego kredytu o specjalnym tzw. bezpiecznym oprocentowaniu nie będzie mogła być wyższa niż 500 tys. złotych dla pojedynczej osoby oraz 600 tys. złotych, jeśli zobowiązanie finansowe będzie podjęte przez małżonków. Ograniczenie dotyczy również wkładu własnego w wysokości 200 tys. złotych. Rządowa dopłata do kredytu ma trwać przez 10 lat i ma być on spłacany w formie stałych rat kapitałowych.

Drugą opcją, z której skorzystać będą mogli Polacy, jest specjalne konto oszczędnościowe, które będzie mogła założyć osoba, która spełnia te same wymagania, które dotyczą kredytu. Osoba, która wybierze tę formę pomocy, zobowiąże się oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat. W tym czasie państwo będzie dopłacało od 500 do 2000 złotych. Po tym czasie będziemy mieli 5 lat na wydanie zebranych środków. Co ważne, zakup mieszkania nie będzie obowiązkowy, ponieważ pieniądze w obu przypadkach będzie można również wykorzystać na budowę domu jednorodzinnego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *