Rynek pierwotny, Wiadomości

Produkcja budowlano-montażowa w lutym 2025

0 43

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym 2025 roku produkcja budowlano-montażowa w Polsce pozostała na poziomie porównywalnym z tym samym miesiącem roku poprzedniego. Chociaż nie odnotowano wzrostu w skali rocznej, w zestawieniu ze styczniem 2025 roku produkcja wzrosła o 7,5%. Warto jednak zauważyć, że po uwzględnieniu czynników sezonowych była ona o 0,8% wyższa niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej, choć wciąż o 2,3% niższa niż w styczniu tego roku. W lutym 2024 roku sektor budowlany zmagał się ze spadkiem produkcji o 4,8% w porównaniu do lutego 2023 roku.

Sytuacja w poszczególnych segmentach budownictwa

Segmenty sektora budowlanego pokazują zróżnicowane wyniki. Firmy specjalizujące się w specjalistycznych robotach budowlanych odnotowały wzrost produkcji o 3% w porównaniu do lutego 2024 roku. Również budownictwo obiektów inżynierii lądowej i wodnej zanotowało wzrost, który wyniósł 1,7%. Z drugiej strony, przedsiębiorstwa zajmujące się wznoszeniem budynków zmagały się ze spadkiem produkcji o 3,8% rok do roku. Jednakże, patrząc na dane z pierwszego miesiąca bieżącego roku, wszystkie działy budownictwa odnotowały wzrost produkcji. Największy wzrost, wynoszący 9,8%, wystąpił w firmach zajmujących się obiektami inżynierii lądowej i wodnej, a produkcja w firmach budujących budynki wzrosła o 8,1%. Natomiast przedsiębiorstwa specjalizujące się w budownictwie specjalistycznym zwiększyły swoją produkcję o 4,3%.

Wzrost inwestycji, spadek remontów

Analizując pierwsze dwa miesiące 2025 roku w porównaniu do poprzedniego roku, zauważono wzrost produkcji budowlano-montażowej jedynie w segmencie specjalistycznych robót budowlanych, gdzie produkcja wzrosła o 4,3%. Spadki odnotowano w firmach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 0,9%) oraz w firmach budujących budynki (spadek o 1,6%). Interesujący jest również podział na prace inwestycyjne i remontowe. W lutym 2025 roku prace inwestycyjne wzrosły o 1,3%, podczas gdy prace remontowe spadły o 2,6%. Dla porównania rok temu odnotowano znacznie większy wzrost prac inwestycyjnych (6,5%) oraz głęboki spadek prac remontowych (20,4%).

Długoterminowe tendencje w budownictwie

Obserwacja długoterminowa za okres styczeń-luty 2025 roku wykazuje wzrost produkcji budowlano-montażowej o 5,3% w przypadku robót inwestycyjnych. Z kolei prace remontowe zanotowały spadek o 8%. W pierwszych dwóch miesiącach poprzedniego roku zarówno prace inwestycyjne, jak i remontowe odnotowały spadki. Odpowiednio o 2,4% i 16,1%. Pomimo pewnych oznak stabilizacji w lutym tego roku produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych była o 28% niższa w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z 2021 roku. To wskazuje na utrzymujące się wyzwania w sektorze budowlanym, mimo że branża może powoli wychodzić z okresu spadków. Warto zauważyć, że sektor budowlany wciąż nie powrócił do poziomu aktywności sprzed kilku lat, jednak stabilizacja produkcji w lutym 2025 roku może być początkiem okresu odbudowy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *