Elektroniczny projekt budowlany to jedno z rozwiązań, mających uprościć postępowania administracyjno-budowlanego. Pierwszy etap zaproponowanej przez ministerstwo rozwoju, pracy i technologii cyfryzacji, rozpoczął się już w lutym. Wnioski o pozwolenie na budowę przez Internet składać będzie można od lipca.
Od tego roku działa serwis e-budownictwo
Dotychczas rozpoczęcie przedsięwzięcia budowlanego wymagało złożenia dużej ilości dokumentów. Aby uprościć ten proces, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów postanowiło umożliwić składanie niezbędnych formularzy elektronicznie.
Od lutego osoby, które decydują się na rozpoczęcie lub kontynuacje postępowania budowlanego, mają możliwość skorzystania z portalu e-budownictwo. Konto inwestora na portalu umożliwić ma skorzystanie z szeregu funkcjonalność. To innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia skontaktowanie się z właściwym dla inwestycji organem administracyjnym przez internet. Obecnie tą drogą złożyć można 13 wniosków związanych z procesem budowlanym, w tym zgłoszenie robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego, czy wniosek o legalizację. Możliwości serwisu mają być stale rozbudowywane. W przygotowaniu są kolejne elektroniczne formularze.
Od 1 lipca przez internet będzie można zawnioskować o pozwolenie na budowę lub pozwolenie na użytkowanie, a także zawiadomić o zakończeniu budowy, w tym budowy domu jednorodzinnego. Od 5 lipca dostępne będą natomiast formularze umożliwiające zgłoszenie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego, a także wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem budowy.
Główny cel elektronicznego projektu to uproszczenie formalności
Wśród zalet nowego serwisu wymienia się nie tylko wygodę i skrócenie całego postępowania administracyjno-budowlanego, ale również zmniejszenie kosztów związanych z drukowaniem czy dostarczaniem dokumentów do organów administracji architektoniczno-budowlanej.
Elektroniczny projekt budowlane to jedna z części planu obejmującego cyfryzację całej gospodarki.
-
-
Nadal chaos wokół programu Kredyt na Start
25 października 2024 -
Jak powódź może wpłynąć na ceny materiałów budowlanych?
21 października 2024 -
Ceny nowych mieszkań spadły – z wyjątkiem Wrocławia
17 października 2024 -
Więcej mieszkań niż chętnych – czy ceny zaczną spadać?
14 października 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021
-
Czy będzie zmiana przepisów dotyczących miejsc postojowych?
4 listopada 2024 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz