Aspekty prawne, Wiadomości i statystyki

Od lipca elektroniczne wnioski o pozwolenie na budowę

0

Elektroniczny projekt budowlany to jedno z rozwiązań mających uprościć postępowanie administracyjno-budowlane.
Pierwszy etap cyfryzacji zaproponowanej przez ministerstwo rozwoju, pracy i technologii rozpoczął się już w lutym. Wnioski o pozwolenie na budowę przez internet składać będzie można od lipca.

Od tego roku działa serwis e-budownictwo

Formalności związane z budową dotychczas spędzały sen z oczu inwestorom.
Dotychczas rozpoczęcie przedsięwzięcia budowlanego wymagało złożenia dużej ilości dokumentów.
Aby uprościć ten proces, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów postanowiło umożliwić składanie niezbędnych formularzy elektronicznie.

Liang Zhang/bigstockphoto.com

Od lutego osoby, które decydują się na rozpoczęcie lub kontynuacje postępowania budowlanego, mają możliwość skorzystania z portalu e-budownictwo. Konto inwestora na portalu umożliwić ma skorzystanie z szeregu funkcjonalność. To innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia skontaktowanie się z właściwym dla inwestycji organem administracyjnym przez Internet.

Obecnie tą drogą złożyć można 13 wniosków, związanych z procesem budowlanym, w tym zgłoszenie robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego, czy wniosek o legalizację. Możliwości serwisu mają być stale rozbudowywane. W przygotowaniu są kolejne elektroniczne formularze.

Od 1 lipca przez internet będzie można zawnioskować o pozwolenie na budowę lub pozwolenie na użytkowanie, a także zawiadomić o zakończeniu budowy, w tym budowy domu jednorodzinnego. Od 5 lipca dostępne będą natomiast formularze umożliwiające zgłoszenie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego, a także wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem budowy.

Główny cel elektronicznego projektu to uproszczenie formalności

Wśród zalet nowego serwisu wymienia się nie tylko wygodę i skrócenie całego postępowania administracyjno-budowlanego, ale również zmniejszenie kosztów związanych z drukowaniem czy dostarczaniem dokumentów do organów administracji architektoniczno-budowlanej.

Elektroniczny projekt budowlane to jedna z części planu obejmującego cyfryzację całej gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *