Wiadomości

W 2020 r. było wielu kredytobiorców z wysokim wkładem własnym

0 25

HRE Investments zbadało, że w czwartym kwartale ubiegłego roku osoby, którym udało się uzyskać kredyt hipoteczny miały średnio 172 tys. zł wkładu własnego i była to najwyższa wartość od 2013 roku. Skąd ta tendencja i czy pandemia miała na to wpływ?

Zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego bank może udzielić kredytu mieszkaniowego tylko pod warunkiem, że kredytobiorca posiada środki w wysokości min. 20% wartości nieruchomości. Część instytucji ma w swojej ofercie kredyt z niskim wkładem własnym, gdzie wystarczy zgromadzić 10%. Drugie 10% trzeba natomiast ubezpieczyć.

Potrzeba więcej gotówki, aby dostać kredyt

Wkład własny do kredytu to nie koniec gotówki, którą musi mieć osoba chcąca kupić dom czy mieszkanie. Oprócz tego trzeba jeszcze zapłacić taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłaty sądowe za założenie czy zmiany w księdze wieczystej. W ramach kredytu hipotecznego bank nie sfinansuje wyposażenia, takiego jak meble czy sprzęty. Jeśli więc chcemy relatywnie szybko się wprowadzić, to musimy również zarezerwować środki własne na wykończenie. Z opracowania HRE Investments wynika, że od 2013 roku (to najstarsze zgromadzone dane) z każdym miesiącem trzeba posiadać więcej wkładu własnego. Z czego to wynika? W ubiegłym roku winna była pandemia.

Zadłużają się bogaci, ceny nieruchomości rosną

Przypomnijmy, że wysokość wkładu własnego jest liczona od wartości zabezpieczenia. Na rynku nieruchomości już od wielu miesięcy mamy trend wzrostowy cen. Jeśli więc mieszkanie jest warte teraz 350 tys. zł, a przed rokiem było warte 300 tys. zł, to bank będzie wymagał od nas przynajmniej 70 tys. zł, a nie 60 tys. zł. Wiele osób przestaje być na to stać.

Ze względu na niepewną sytuację na rynku pracy i zamrożenie wielu branż na kredyt hipoteczny decydowali się ci, którzy mieli stabilne zatrudnienie i relatywnie wysokie zarobki. Ich też zazwyczaj interesują droższe nieruchomości, ale i większą sumę oszczędności są w stanie zgromadzić. Tacy nabywcy byli zainteresowani kupnem lokum w większym mieście, a tylko w stolicy zostało zawartych 50% transakcji.

Mimo rekordowo tanich kredytów Polacy wolą wziąć niższą kwotę finansowania. W niepewnych warunkach gospodarczych bezpieczniej jest jednak płacić niższą ratę, a gdy dysponujemy w danym momencie większą kwotą, to dług można wygodnie nadpłacić.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *