Wiadomości i statystyki

Nowe mieszkania w lutym według danych GUS

0

Według danych GUS w lutym, w porównaniu do roku ubiegłego, wzrosła liczba wydanych pozwoleń i zgłoszeń budowy, a także mieszkań przekazanych do eksploatacji. Mniej niż w zeszłym roku rozpoczęto natomiast inwestycji mieszkalnych.

W lutym oddano do użytku więcej mieszkań niż w zeszłym roku

Liczba mieszkań oddanych w samym lutym prezentuje się w stosunku do roku ubiegłego korzystnie – zanotowano wzrost o 7,7%.

Jak wynika ze wstępnych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), rosnąca tendencja nie dotyczy mieszkań oddanych do użytku łącznie w styczniu i lutym. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego deweloperzy oddali do eksploatacji 19,6 tysięcy mieszkań, a inwestorzy indywidualni 13,7 tysięcy lokali. 506 mieszkań oddanych styczniu i lutym do użytkowania pochodziło z innych form budownictwa (komunalnego, spółdzielczego, społecznego). Łącznie liczba nieruchomości gotowych do zamieszkania wyniosła 33,9 tysięcy, co daje wynik o 0,6% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zauważany jest spadek liczby mieszkań deweloperskich, o 4,5% w stosunku do roku ubiegłego. W samym lutym nastąpił natomiast wzrost o 6,1% r/r.
Największy wzrost w styczniu i lutym dotyczy inwestycji indywidualnych – 7,1%.

O 2,9% wzrosła natomiast łączna powierzchnia mieszkań oddanych w styczniu i lutym.

W lutym spadła liczba rozpoczynanych inwestycji

Tendencja spadkowa widoczna jest natomiast w liczbie rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Łącznie ich liczba w lutym wyniosła 16 116. W stosunku do roku poprzedniego to 9,8% mniej.

Deweloperzy w lutym rozpoczęli budowę 9 879 mieszkań, co oznacza 6,9-procentowy spadek w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym, a także o 20,5% w stosunku do stycznia bieżącego roku.

Łącznie w styczniu i lutym rozpoczęto realizacje o 0,7% mniej inwestycji mieszkalnych niż przed rokiem.

Rośnie liczba przyznanych pozwoleń

Być może wzrostu rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych można spodziewać się już wkrótce. Ożywienie widoczne jest szczególnie wśród deweloperów. Według danych GUS w lutym wydano 43,7% więcej pozwoleń niż przed rokiem – 27 179. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 16,7%.

W styczniu i lutym wzrost w porównaniu do roku ubiegłego wyniósł 35,3%, co oznacza, że wydano 50,5 tysięcy pozwoleń i zgłoszeń budowy. Pod względem liczby mieszkań, na które przekazano pozwolenia, wygrywają deweloperzy – 33 tysięcy mieszkań. W stosunku do roku ubiegłego to wzrost o 41,8 procent. Na większą liczbę mieszkań pozwoleń przekazano w tym roku także inwestorom prywatnym – 17 tysięcy mieszkań, co stanowi wzrost o 23 procent w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Liczba mieszkań, na które wydano pozwolenie lub zgłoszono budowę w przypadku innych form budownictwa – komunalnego, spółdzielczego oraz społecznego – wyniosła łącznie w styczniu i lutym 403. To więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym, kiedy przyznano 144 pozwoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *