Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Ile czasu potrzeba, by spłacić kredyt hipoteczny? – porównanie

0

Mało kto w obecnych czasach jest w stanie za gotówkę kupić wymarzone mieszkanie. Większość osób zmuszona jest do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, aby móc zamieszkać w komfortowej nieruchomości. Ceny mieszkań między poszczególnymi miastami Polski bardzo się różnią, podobnie jest z wynagrodzeniem, które w większych miastach jest wyższe, dlatego spłacenie kredytu może odbyć się szybciej. Jak długo statystyczny Polak spłaca kredyt na mieszkanie? Poniżej podsumowanie wyników raportu, przygotowanego przez ekspertów serwisu iKalkulator.

Ceny mieszkań w Polsce, nawet w dobie pandemii koronawirusa, stale idą w górę. Dlatego też tani kredyt hipoteczny daje szanse na zakup nieruchomości w odpowiednim momencie. Ceny mieszkań drastycznie się różnią. Najdroższe są w Warszawie, Gdańsku oraz w Krakowie, gdzie za dwupokojowe mieszkanie trzeba zapłacić przynajmniej pół miliona złotych. Za taką kwotę w Zielonej Górze lub w Rzeszowie można kupić wielopokojowy apartament.

fot. pexels.com

Obliczono czas spłat kredytu o wysokości 300 tys. zł, przyjmując że rata kredytu nie przekracza 30 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Okazało się, że najdłużej na spłatę takiego zobowiązania będą pracować mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Zajmie im to niemal 24 lata. Natomiast taki sam kredyt mieszkańcy Mazowsza i Dolnego Śląska spłacą w mniej niż 18 lat. To bardzo znacząca różnica. Widoczna jest ona też w liczbie rat, bo identyczny kredyt może mieć nawet o 80 rat więcej.

Najmniej większość osób i tak będzie musiała skorzystać z kredytu na mieszkanie, zwłaszcza w przypadku pierwszej nieruchomości. Co ciekawie, w 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, zainteresowanie kredytami nie spadło i banki udzieliły aż 204,1 tys. nowych kredytów hipotecznych, na łączoną kwotę 60,7 mld zł. Co oznacza, że średnia wartość kredytu mieszkaniowego w tym okresie była wyższa niż 300 tys. zł. Porównując to z rokiem 2007, gdzie za mieszkanie płaciło się średnio 177 tys. zł, widać ogromny wzrost cen w branży nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *