Nowe mieszkania, Rynek pierwotny

Mieszkania oddane do użytku w czerwcu – dane GUS

0 95

Główny Urząd Statystyczny (GUS) udostępnił najnowsze dane dotyczące liczby mieszkań oddanych do użytku w czerwcu bieżącego roku.  Branża powoli odbudowuje się po ciężkim okresie spowodowanym najpierw pandemią koronawirusa, następnie wojna za naszą wschodnią granicą.

Dane za pierwsze półrocze

Po pierwszej połowie 2023 roku do dyspozycji kupujących było ponad 18 tysięcy mieszkań, co stanowiło wzrost względem roku poprzedniego o 2,1%. W podsumowaniu miesięcznym lokali mieszkalnych było więcej o 2,7%. W poprzednim miesiącu ukończono budowę prawie 13,3 tys. mieszkań w stanie deweloperskim. To bardzo dużo. Porównując ten wynik do zeszłorocznego, można zauważyć 20-procentowy wzrost. Było też ich o 35% więcej niż w maju. Jak widać, deweloperzy idą za ciosem. Z pewnością napędza ich wprowadzony 1 lipca program Bezpieczny Kredyt 2%.

Jest lepiej

Wstępne szacunki pierwszego półrocza trwającego roku mówią o oddaniu do użytkowania ok. 112 tysięcy mieszkań, co jest wynikiem lepszym o 2,5% niż w 2022 roku. Rozdzielając to na poszczególnych inwestorów wychodzi, że deweloperzy oddali 64 tysięcy lokali (2,5% więcej niż rok temu), natomiast inwestorzy indywidualni nieco ponad 45 tysięcy (2% więcej). W tych dwóch rodzajach budownictwa wzniesiono w sumie 98,4% ogółu wszystkich ukończonych mieszkań w Polsce. Pozostałe formy np. spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe, czy zakładowe wykazały zaledwie 1,8 tys. mieszkań, czyli minimalnie więcej niż w ubiegłym roku.

Dużo oddanych metrów

W opublikowanych przez GUS statystykach znajdziemy też informacje na temat powierzchni użytkowej oddanych mieszkań. W tym roku wyniosła ona 10,6 mln metrów kwadratowych, czyli nieco ponad 1% więcej w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Tak więc średnio na jedno mieszkanie przypada 94,4% metrów do dyspozycji. Oczywiście wśród nich są małe kawalerki, jak i ogromne dwukondygnacyjne apartamenty.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *