

Kupując działkę budowlaną, należy mieć na uwadze, że cena gruntu to nie jedyny koszt, jaki będziemy musieli ponieść. Trzeba przygotować się również na poniesienie kosztów administracyjnych, podatków, a także dodatkowych działań, które pozwolą przygotować działkę pod budowę.
Nie każdy grunt jest od razu działką budowlaną. Jeśli teren, który zakupiliśmy z zamiarem wybudowania na nim domu, nie został wcześniej odrolniony, trzeba złożyć wniosek o wyłączenie go z produkcji rolnej. Ważne jest również to, czy w planie zagospodarowania przestrzennego gminy wybrana działka przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe. Jeśli nie, konieczna może być zmiana planu miejscowego. Działka bez MPZP może być jednak tańsza. Co jeszcze wpływa na cenę gruntu i na jakie wydatki trzeba być przygotowanym?
Podstawowy parametr, który pozwala porównać ogłoszenia o działkach na sprzedaż, to cena za metr kwadratowy. Ta uzależniona jest głównie od lokalizacji. Na obszarach wiejskich ceny działek są zazwyczaj niższe niż w centrum miasta czy na nowoczesnym osiedlu domów jednorodzinnych. Nie jest to jednak regułą, bo działki o wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji, nawet położone z dala od miasta, ale za to w bezpośrednim sąsiedztwie na przykład zbiorników wodnych czy lasu, potrafią osiągać bardzo wysokie ceny. Na koszt działki wpływ ma także dostępna infrastruktura, uzbrojenie terenu, rodzaj drogi dojazdowej, odległość do obiektów użyteczności publicznej, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, szkoła, przedszkole, sklep.
Cena metra kwadratowego działki zależy również często od jej powierzchni i kształtu. Mniejsze działki szybciej znajdują nabywców i w ich przypadku cena metra kwadratowego może być wyższa niż w przypadku położonej w tej samej lokalizacji działki o większej powierzchni. Działki o regularnym kształcie, prostokątne lub kwadratowe, pozwalają na budowę właściwie dowolnego domu, są więc droższe niż te, które mają nieregularny kształt i uznawane są za bardziej problematyczne. Droższe są również działki, które mają już doprowadzone przyłącza elektryczne, wodę, kanalizację, gaz. Gotowe uzbrojenie pozwala jednak zaoszczędzić czas, a doprowadzenie mediów po zakupie i tak wiązałoby się z poniesieniem dodatkowych kosztów.
Oprócz kosztów zakupu działki należy także przeznaczyć dodatkowe środki na podatki i inne opłaty administracyjne. Jeśli działkę kupujemy od osoby prywatnej, musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Ponosimy również koszty przygotowania i podpisania umowy u notariusza. Następnie trzeba złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej, co kosztuje 60 zł oraz o wpisanie w KW prawa własności – koszt 200 zł. Jeśli w procesie zakupu działki korzystaliśmy z usług pośrednika nieruchomości, kolejnym kosztem jest jego prowizja.
Dalsze koszty związane są już z przygotowaniem gruntu do rozpoczęcia budowy i zależą od tego, jaką działkę kupiliśmy. Na pewno potrzebne będą usługi geodety. Może okazać się również, że teren wymaga wykonania drenażu, jeśli jest podmokły lub wyrównania, jeśli są na nim duże różnice w wysokości.
-
-
Czym jest mieszkaniowy rachunek powierniczy?
21 września 2023 -
-
Rosną notowania deweloperów
15 września 2023 -
Aktualne ceny mieszkań wg raportu AMRON
11 września 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Jak się przygotować do negocjacji z deweloperem?
26 września 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz