Rynek pierwotny, Wiadomości

Budownictwo i działalność deweloperów w III kwartale 2021 r. wg raportu AMRON-SARFiN

0 104

Amron-Sarfin to ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości. Najnowsza publikacja zawiera, m.in. szczegółową analizę sytuacji budownictwa mieszkaniowego w trzecim kwartale tego roku. Głównymi wyznacznikami aktywności tego sektora są: wydane pozwolenia, budowy rozpoczęte i mieszkania oddane do użytku.

W porównaniu z poprzednim, trzeci kwartał odnotował spadek o 4,49%, konkretnie o 3 903 mniej wydanych pozwoleń na budowę lokali lub zgłoszeń z projektem budowlanym. Liczba rozpoczętych inwestycji również zmalała o 9025, co stanowi 11,16%. Trudno jest wskazać konkretną przyczynę, ale zdecydowanie jednym z czynników mogło być, pierwsze popandemiczne podniesienie stóp procentowych, które miało miejsce 10 lipca. Mniej więcej w tym samym czasie zmalała dostępność materiałów budowlanych na rynku, połączona z drastycznym wzrostem ich cen. Nie da się również ukryć, że atrakcyjnych gruntów pod nowe inwestycje ubywa , a ich ceny bardzo szybko drożeją. Pomimo jednak notowanych spadków, oba wskaźniki utrzymują się na imponującym poziomie. Wzrosła natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania ( 12,24%).

Patrząc na dane z analogicznego kwartału w poprzednim roku, w 2021 r. dostrzegamy ponad 18% wzrost w wydanych pozwoleniach na budowę. Nie powinno to być wielkim zaskoczeniem, gdyż jak powszechnie wiadomo pandemia spowodowała pewną opieszałość w wydawaniu decyzji administracyjnych. Trzeci kwartał br. to również więcej rozpoczętych inwestycji (6,64%). Takiemu wzmożeniu lokowania kapitału w nieruchomości niewątpliwie sprzyja wysoka inflacja, próba ratowania przed nią oszczędności i ujemne oprocentowanie lokat bankowych w ujęciu realnym.  W trzecim kwartale 2021 r. nieznacznie natomiast, bo mniej niż o 1%, zmalała liczba oddanych do użytkowania gotowych mieszkań.

W okresie od lipca do września 2021 r., sektor deweloperski odnotował spadek rozpoczętych budów o 15,15% w stosunku do poprzedniego kwartału. Ilość pozwoleń budowlanych również zmalała o 8,20% , ale patrząc na analogiczny okres w roku poprzednim, było ich aż o 17,85% więcej. Tutaj znów w ubiegłym roku problemem mógł być Covid, odpowiedzialny za wydłużony czas oczekiwania na decyzje. Trzeci kwartał br. odnotował wzrost aż o 21,58% mieszkań oddanych do użytku. Nie udało się jednak przebić zeszłorocznego wyniku, który w tym samym okresie był o 4,92% lepszy. Rozpoczętych budów w analizowanym okresie od lipca do września w roku bieżącym było tylko nieznacznie więcej (0,16%) w porównaniu do analogicznego czasu w 2020 r.

Porównując kwartały obecny z poprzednim, liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 2%. Biorąc pod uwagę ten okres w 2020 r. to skok aż o 40,12%. Pomimo przeciwności, związanych głównie z dostępnością gruntów, deweloperzy pozostają zdeterminowani w zaspokojeniu niesłabnącego popytu na mieszkania.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *