Sprzedaż nieruchomości

Jak otrzymać kredyt bez wkładu własnego?

0 61

Z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie można korzystać od 26 maja 2022 roku. Program jest przeznaczony dla wszystkich, bez ograniczeń związanych z wiekiem czy stanem cywilnym. Rodziny z dziećmi będą mogły liczyć również na dodatkowe dopłaty do spłaty pożyczki. Ich wysokość uzależniona jest od liczby członków rodziny.

Dla kogo przeznaczony jest program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Wkład własny to jedna z największych barier, które stają na drodze kupujących nieruchomości. Problem z dostępnością mieszkań dla osób, które zarabiają wystarczająco, aby otrzymać kredyt hipoteczny, ale mają problem z uzbieraniem wkładu własnego, ma rozwiązać rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Z kredytów na preferencyjnych warunkach będzie można korzystać od przyszłego roku.

Uczestnikami programu będą mogły być zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa i rodziny z dziećmi, w których przynajmniej jedna z osób dorosłych ma obywatelstwo polskie. Zrezygnowano również z ograniczeń wiekowych, które pierwotnie planowano wprowadzić.

Co ważne, w momencie uzyskiwania kredytu na preferencyjnych warunkach, nie można posiadać na własność nieruchomości. Ograniczenie nie dotyczy rodzin z co najmniej dwójką dzieci. W takim przypadku posiadane mieszkanie nie może być jednak większe niż 50 metrów kwadratowych. Graniczny limit rośnie wraz z liczbą dzieci w rodzinie.

Na czym polega kredyt bez wkładu własnego?

Aby uzyskać kredyt bez wkładu własnego, nie będzie konieczna wpłata do banku wcześniej uzbieranych środków. To główne założenie programu MBWW. Zamiast tego możliwe będzie uzyskanie kredytu w wysokości wartości całego mieszkania. Na spłatę kredytu przez kredytobiorcę gwarancji w wysokości wkładu własnego udziela natomiast BGK. Maksymalna kwota to 100 tysięcy złotych. W zamian za to BGK uzyska od kredytobiorcy prowizję w wysokości 1 procenta kwoty objętej gwarancją.

W ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie można zaciągnąć kredyt złotowy. Okres kredytowania będzie musiał wynosić minimum 15 lat.

W ramach programu MBWW można zaciągnąć pożyczkę na nieruchomość z rynku wtórnego i nowego, mieszkanie, dom lub jego budowę, działkę oraz wykończenie lokalu.

Na preferencyjnych warunkach kredyt będą mogły zaciągnąć także osoby, które mają część kwoty na wkład własny. Całość, wkład własny oraz gwarancja, nie będą mogły jednak przekroczyć 20 procent wartości nieruchomości.

Jak ubiegać się o kredyt bez wkładu własnego?

Przyznawaniem kredytów bez wkładu własnego mają zajmować się jedynie banki związane umową z BGK. Sam proces ubiegania się o kredyt będzie natomiast przeprowadzany podobnie, jak i w przypadku innych pożyczek hipotecznych.

Warto pamiętać, że przy zaciąganiu kredytu na preferencyjnych warunkach pod uwagę będzie brana również zdolność kredytowa kredytobiorcy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *