

Przez ostatnie lata zmieniły się nie tylko ceny mieszkań, ale i ich metraże. Wiele wskazuje na to, że tendencje są jednoznaczne i nowe mieszkania są coraz mniejsze. Sprawdźmy, na jakiej zasadzie prowadzone są podobne statystyki. To pomoże nam realnie ocenić nie tylko sam trend, ale i jego przyczyny. Czy rzeczywiście nowe i duże mieszkanie to inwestycja, na którą decyduje się coraz mniej z nas?
Wielkość mieszkań deweloperskich na przestrzeni lat
Temat coraz mniejszych mieszkań na rynku pierwotnym stał się ostatnio modny. Jednak wiele serwisów informacyjnych opiera się w swoich materiałach na szerokich statystykach. Często obejmują one powierzchnię zarówno nowo wybudowanych domów jak i mieszkań. Może to zniekształcać realny obraz. Wielkość domu jest bowiem uzależniona od wielu czynników, które nie dotyczą mieszkań deweloperskich. Wpływ na to ma nie tylko zasobność portfela, ale i wielkość, kształt działki czy sąsiednia zabudowa.
Mimo to, nawet gdy zerkniemy na zestawienia dotyczące tylko mieszkań z rynku pierwotnego, wyraźną tendencję widać od razu. Informacje pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości. W 2009 średni metraż nowego mieszkania wynosił 60,8 mkw. W III kwartale 2021 jest to już 52,7 mkw. Gdy przyjrzymy się dokładnie statystykom, okazuje się, że z roku na rok w nowych mieszkaniach ubywało metrów. Skąd ten trend?
Dlaczego nowe mieszkania są coraz mniejsze?
Przyczyn tego zjawiska specjaliści upatrują przede wszystkim w coraz droższych kredytach i rosnących cenach mieszkań. Oba te zjawiska sprawiają, że z jednej strony coraz mniej Polaków decyduje się na duży kredyt mieszkaniowy. Z drugiej coraz mniej z nas ma na niego szanse. W związku z tym mniejsze mieszkania stały się bardziej popularne i dużo łatwiej je sprzedać.
Coraz mniejsze nowe mieszkania lepiej nadają się pod wynajem i na potrzeby małych rodzin. W ostatnich latach liczba meldunków spadła a niż demograficzny sprawia że wystarczają nam małe przestrzenie mieszkalne. W związku z tym coraz więcej osób zainteresowanych kupnem mieszkania szuka mniejszych maksymalnie dwupokojowych metraży.
Są one również łatwiejsze do wynajęcia, a to niebagatelny fakt w świetle coraz popularniejszych inwestycji w nieruchomości. Mieszkania kupowane pod wynajem to często typowe kawalerki o wysokim standardzie i dobrej lokalizacji. W perspektywie czasu okazuje się bowiem, że całkiem dobrze na siebie zarabiają.
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz