Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Działki budowlane – zestawienie cen

0

Najtaniej działkę budowlaną można kupić w woj. lubuskim, a najdrożej – w mazowieckim. Różnica w cenach jest ogromna.

Szacuje się, iż różnica w średniej cenie ofertowej 1 mkw. działki między województwami wynosi 143,12 zł. Z zestawienia wszystkich rodzajów działek wraz z ich powierzchniami wynika, iż najdrożej jest w woj. mazowieckiem. Tam 1 mkw. średnio kosztuje 218,2zł. Z kolei najtaniej jest w woj. lubuskim – 63,4 zł. To dane z zestawienia zbiorczego z całego kraju. Różnice w cenach wynikają głównie z lokalizacji danej działki oraz jej całkowitej powierzchni.

Deweloperskie rachunki powiernicze

fot. sqback/bigstockphoto.com

Cena zależy od powierzchni

Obecne działki budowlane zwykle mają od 800 do 2,5 tys. mkw. powierzchni. Średnia cen w woj. mazowieckim za mkw. ziemi o takim metrażu to 226,6 zł. Na końcu tej listy jest lubuskie – 70,8 zł za mkw. Jeśli chodzi o średniej wielkości działki to jej przeciętna wielkość wynosi 2,5-5 tys. mkw. W woj. mazowieckim można zapłacić 182 zł, a w woj. lubuskim 56,8 zł za mkw.

Duże różnice w cenie można dostrzec również na największych działkach o powierzchni 5-10 tys. mkw. Najwięcej trzeba zapłacić na Mazowszu. Tam cena ofertowa to ok. 168/mkw., a w woj. kujawsko-pomorskim – 38,5/mkw. Za tę samą cenę można mieć działkę o pow. 10 tys. mkw. zlokalizowaną na Kujawach bądź ok. 2,3 tys. mkw. gruntu na Mazowszu.

Czy zasada – im mniejsza działka, tym cena mkw. większa znajduje pokrycie w rzeczywistości? Przeciętnie działka o pow. 800-2,5 tys. mkw. jest warta 149,1 zł/mkw., a działka o pow. 2,5-5 tys. mkw. – 146,5 zł/mkw. W przypadku największych powierzchni, cena za mkw. wynosi jeszcze mniej, bo ok. 111,1 zł.

Zmiany w cenach ofertowych

Średnia cena ofertowa za 1 mkw. budowlanej działki wzrosła aż o 6,5 proc. W najpopularniejszych działkach pod zabudowę (o pow. 800-2,5 tys. mkw.) odnotowano wzrost cen ofertowych w I kwartale tego roku o 8,6 proc. w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku.

Największe wzrosty średnich cen ofertowych budowlanych działek, których powierzchnia wynosi 800-2,5 tys. mkw. były kolejno w woj. świętokrzyskim (26,7 proc.), kujawsko-pomorskim (23,5 proc.), zachodniopomorskim (23,4 proc.), lubelskim (19,3 proc.), małopolskim (17,8 proc.), warmińsko-mazurskim (15,1 proc.), lubuskim (12,4 proc.), opolskim (10,4 proc.) i dolnośląskim (10,0 proc.). Duże spadki średnich cen ofertowych dla budowlanych działek odnotowano w woj. łódzkim (20,6 proc.) i podkarpackim (13,4 proc.).

Zgodnie z zestawieniem 15 najdroższych gmin, koszt zakupu gruntu wzrósł najbardziej w Zakopanem (o 12 proc.) oraz podwarszawskich Ząbkach (o 9 proc.). Z kolei w Piastowie, Szczyrku i Wrocławiu ceny nieznacznie spadły.

Ceny działek w II kwartale 2021 r.

Z obserwacji analityków oraz wypowiedzi pośredników można zauważyć, iż w II kwartale bieżącego roku ceny działek będą nieznacznie rosły w przypadku ujęcia kwartalnego. Dyrektor zarządzający Nieruchomosci-online.pl podkreślił, że obecnie wchodzimy w okres jeszcze większej aktywności klientów. Jednak sytuacja będzie się zmieniać w zależności od danych województw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *