Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Wiadomości

Dużo więcej nowych mieszkań w budowie

0 81

Jak wynika z danych GUS, styczeń był 6 miesiącem z rzędu, w którym deweloperzy rozpoczęli co najmniej 10 tys. budów nowych mieszkań. Wydano również więcej pozwoleń na budowę. Ewidentnie budownictwo mieszkaniowe wychodzi z kryzysu. Zmalała natomiast liczba oddanych do użytkowania mieszkań, których to liczba w styczniu tego roku była najmniejsza od 2 lat.

Lokale oddane do użytkowania

Według wstępnych informacji przekazanych przez GUS, w styczniu tego roku oddano do użytkowania 14,8 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym o 22,7% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, przy czym udział deweloperów wyniósł 8 307 lokali (25,1% mniej niż przed rokiem), a inwestorów indywidualnych 6 057 nieruchomości (mniej o 22,1%). W przypadku deweloperów głównym powodem miała być mała niska liczba rozpoczętych budów przed dwoma laty. W pozostałych formach budownictwa tj. spółdzielczej, komunalnej i społecznej czynszowej przekazano do eksploatacji 400 mieszkań, w porównaniu do 200 sprzed roku.

Całkowita powierzchnia nowo wybudowanych nieruchomości wyniosła 1,4 mln kw. czyli 21% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Budowy rozpoczęte

W styczniu tego roku ruszyły budowy 15,7 tys., co jest wynikiem o 66,4% lepszym niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 12,1 tys. lokali (wzrost o 107,2%). Należy jednak dodać, iż mamy tutaj do czynienia z efektem wyjątkowo niskiej bazy, jaka miała miejsce w styczniu 2023 r.

Na budowach prowadzonych przez inwestorów indywidualnych wciąż jednak panuje apatia. Na początku tego roku rozpoczęli oni budowę 3,5 tys. nieruchomości, i choć był to wynik lepszy od grudniowego o 23,8% to jednocześnie najgorszy z okresu ostatnich 5 lat. W porównaniu do stycznia 2023 r. był to rezultat gorszy o 0,8%, jednak patrząc na analogiczne okresy z lat 2020-22 jest to już spadek o 19-35%.

Łączny udział deweloperów i inwestorów indywidualnych wyniósł 99,1% ogólnej liczny nieruchomości. Natomiast pozostałe formy budownictwa rozpoczęły budowę 100 nieruchomości, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku.

GUS szacuje, że na koniec stycznia w budowie pozostawało 802,8 tys. mieszkań, czyli o 2,5% mniej, niż w styczniu 2023 r.

Pozwolenia na budowę

Deweloperzy wciąż bardzo chętnie starają się o pozwolenia umożliwiające budowę nowych inwestycji w przyszłości. Tylko w styczniu tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 20,5 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym o 34,1% w porównaniu do ubiegłego roku. Najwięcej pozwoleń otrzymali deweloperzy, 14,6 tys. czyli o 42,2% więcej w ujęciu r/r. Inwestorzy indywidualni uzyskali 5,3 tys. pozwoleń, co jest wynikiem lepszym o 11,5% niż przed rokiem. Łącznie te formy budownictwa otrzymały pozwolenia lub dokonały zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97,3% ogółu mieszkań. Natomiast w pozostałych formach budownictwa zanotowano 600 lokali, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy. Dla porównania, w styczniu ubiegłego roku liczba ta wynosiła jedynie 200 lokali.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *