Od momentu wprowadzenia nowelizacji tzw. lex deweloper w maju zeszłego roku, rynek nieruchomości był w trakcie znacznych zmian. Choć pierwotnie nowe regulacje miały ożywić sektor deweloperski, to jednak jej skutki okazały się odmienne niż zakładano. Głównym powodem utrudnień stał się wymóg minimalnej liczby miejsc parkingowych, który skutkował spowolnieniem nowych inwestycji. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną korektą ustawy, starając się rozwiązać wynikające z niej problemy dla branży.
Rewolucyjna reforma
Zasadniczą zmianą wprowadzoną przez lex deweloper było określenie liczby miejsc parkingowych przypisanych do każdego mieszkania w zależności od lokalizacji. Po nowelizacji do każdego mieszkania wybudowanego poza strefą śródmiejską miało być przypisane 1,5 miejsca parkingowego, natomiast w strefie miejskiej liczba ta została ograniczona do jednego miejsca na lokal. Skutki tych zapisów były odczuwalne niemalże natychmiast. Deweloperzy zaczęli opierać swoje projekty jedynie na wcześniejszych uchwałach lokalizacyjnych wydanych przed wejściem w życie nowych przepisów. Inwestycje, które nie spełniały zaktualizowanych norm, zostały wstrzymane z powodu prognozowanych wysokich kosztów. Wielu ekspertów było zgodnych co do tego, że mieszkania budowane według nowych wytycznych byłyby znacznie droższe. Z takim stanem rzeczy nie chciała się zgodzić żadna firma deweloperska.
Nadzieje branży na zmiany zapisów
Branża nieruchomości liczy teraz na kolejne zmiany w ustawie, zwłaszcza na usunięcie zapisów dotyczących wspomnianych już wcześniej miejsc parkingowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii z ministrem Krzysztofem Hetmanem na czele prowadzi obecnie prace analityczne, a deweloperzy mają nadzieję, że resort podejmie decyzje sprzyjające ożywieniu rynku. Jednak to nie jedyny problem napotkany przez nich w ostatnim czasie. Inwestorzy budowlani zwracają również uwagę na zbyt krótki czas obowiązywania ustawy. Nowelizacja skróciła okres przejściowy do końca 2025 roku. W związku z tym najwięksi gracze na rynku apelują o przedłużenie ważności lex deweloper, aby umożliwić ukończenie zaplanowanych projektów.
-
-
-
Produkcja budowlano-montażowa w lipcu wg danych GUS
5 września 2024 -
Sprzedaż nowych mieszkań w II kwartale 2024 r. wg raportu JLL
2 września 2024 -
Mieszkania w ofercie deweloperów w czerwcu 2024
28 sierpnia 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022
-
Wsparcie mieszkalnictwa – czego chcą Polacy?
12 września 2024 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz