Sprzedaż nieruchomości

Dom w stanie deweloperskim – czy warto kupić?

0 58

Kupno domu od dewelopera może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą bądź nie mogą wybudować domu samodzielnie, a jednocześnie chciałyby same decydować o jego wykończeniu i mogą poczekać z wprowadzeniem się do czasu zakończenia prac wykończeniowych. Mimo tego, że domy tego typu są niezwykle popularne, to pojęcie „stan deweloperski” nie jest precyzyjne, ponieważ okazuje się, że deweloperzy bardzo często oferują swoim klientom nieruchomości o różnym standardzie wykończenia. Warto więc zawsze sprawdzić co oznacza ono w konkretnym przypadku.

Co to jest stan deweloperski?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ żadne przepisy prawa budowlanego nie definiują precyzyjnie terminu „stan deweloperski”. Najogólniej, stan ten oznacza standard wykończenia nieruchomości oddawanej do użytku. Przyjmuje się, iż budynek w stanie deweloperskim jest na takim etapie, że można w nim od razu rozpocząć prace wykończeniowe. Powinien mieć zatem doprowadzone niezbędne przyłącza oraz rozprowadzone instalacje (wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, grzewcze i elektryczne), zamontowane grzejniki, schody, okna, parapety i drzwi zewnętrzne oraz podbitkę dachową i rynny, wykonane wylewki podłogowe oraz tynki, ocieplone poddasze i elewację. Stan ten oznacza także, że teren wokół budynku jest wstępnie zagospodarowany, tzn. przygotowane jest miejsce parkingowe, a działka ogrodzona. Przy zakupie należy jednak zapoznać się dokładnie z informacjami, jaki zakres prac obejmuje stan deweloperski w budynku, którym jesteśmy zainteresowani, ponieważ sytuacja może różnie wyglądać w różnych przypadkach właśnie ze względu na wspomniany brak formalnej definicji tego pojęcia.

Wady i zalety kupna domu w stanie deweloperskim

Dla niektórych przeszkodę może stanowić fakt, że stan takiego domu nie pozwala się od razu do niego wprowadzić. Prace wykończeniowe mogą bowiem potrwać kilka, nawet kilkanaście miesięcy – tu dużo zależeć będzie od posiadanych środków pieniężnych. Drugim minusem jest to, że trudno jest określić z góry koszt wykończenia takiego domu. W związku z obecnymi niestabilnymi cenami materiałów budowlanych oraz robocizny może się okazać, że wykończenie domu będzie dużo droższe niż zakładano przed rozpoczęciem prac. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że kupno domu w stanie deweloperskim niesie ze sobą również wiele zalet. Jest to na pewno szybsza i wygodniejsza opcja niż budowa domu „od zera”. Nie musimy bowiem szukać działki, uzbrajać jej oraz załatwiać wszelkich formalności związanych z budową domu czy jej nadzorowaniem. Kupując taki dom możemy również wykończyć jego wnętrze według własnego gustu i potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Warto zweryfikować wiarygodność i rzetelność firmy deweloperskiej oraz obejrzeć jej wcześniejsze realizacje. Następnie należy upewnić się, co oznacza stan deweloperski w tym konkretnym przypadku. Przy odbiorze domu powinno się przede wszystkim sprawdzić jakość wykonania elewacji i dachu, dokładny metraż domu, pion i poziom ścian oraz kąty pomiędzy nimi, poziom i równość podłóg oraz stan okien i drzwi. Dla własnej pewności, przy odbiorze możemy również skorzystać z pomocy fachowca, który dokładnie zweryfikuje poprawność prac dewelopera.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *