Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości

Dlaczego buduje się mikromieszkania?

0 214

Coraz częściej wśród ofert deweloperów znaleźć można mieszkania w wersji mini. Niewielki metraż dla wielu kupujących stanowi przeszkodę, dla innych natomiast dobrą inwestycję. Deweloperzy zaznaczają, że oferowane mikroapartamenty są w istocie lokalami użytkowymi, jednak nie mają wpływu na to, w jaki sposób zostaną wykorzystane przez klientów. Do ich budowy zachęca wysoka rentowność.

Mikromieszkania – potrzeba rynku czy pomysłowość deweloperów?

Mimo że według prawa budowlanego minimalny metraż mieszkania powinien wynosić 25 metrów, coraz częściej na sprzedaż oferowane są nieruchomości, których powierzchnia nie przekracza nawet 10 metrów. Sprzedawane pod hasłami mikroapartamenty lub mikrokawalerki są w istocie lokalami użytkowymi i z tego powodu obciążone są 23-procentowym VATem (w przypadku mieszkań wysokość podatku wynosi 8 procent). 23-procentowy VAT doliczyć należy również do ewentualnego najmu nieruchomości. Ze względu na status lokalu użytkowego nie mogą one być również sfinansowane kredytem hipotecznym.

Według deweloperów mieszkania o mikrometrażach są odpowiedzią na potrzeby rynku i cały czas rosnące ceny nieruchomości. Nieruchomości o niewielkim metrażu mają ułatwić kupno własnego mieszkania osobom o niewielkich zasobach finansowych.

Warto jednak wspomnieć, że niska cena wynika jedynie z małego metrażu, a nie ceny za metr kwadratowy, która nie należy do najniższych i często osiąga nawet 18 tysięcy złotych. W przypadku większych mieszkań cena za metr kwadratowy w Warszawie wynosi średnio od 12 do 14 tysięcy.

Mikromieszkania najczęściej traktowane są jako inwestycja

Mimo stosunkowo niewielkiej ceny mikromieszkania nie są najczęściej traktowane jako mieszkania docelowe. Kupujący to najczęściej inwestorzy, którzy zdecydowali się ulokować swój kapitał w nieruchomościach na wynajem studencki lub pracowniczy. Do tego zachęcają również ogłoszenia sprzedażowe, w których dużo miejsca poświęca się wysokości zwrotu inwestycji.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że życie w niewielkich przestrzeniach nie stanie się standardem polskich miast.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *