

Deweloperzy działający na polskim rynku muszą się ciągle dostosowywać do zmieniającego się otoczenia. W 2023 roku zaskoczyła ich popularność kredytu z dopłatami, na który nie do końca byli przygotowani. Rok później zaskoczeniem był brak zapowiadanego wcześniej preferencyjnego kredytu. Aktualnie rynek ulega kolejnym zmianom.
2024 rok nie był dla deweloperów tak udany, jak oczekiwano. Rozgrzany Bezpiecznym Kredytem 2% rynek szybko się ochłodził po tym, jak nie pojawiła się jego nowa odsłona. Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami kredyt z 2023 roku miał zostać płynnie zastąpiony nowym rozwiązaniem.
Brak wsparcia dla kupujących i rynku
Deweloperzy szybko odbudowali swoją ofertę, przekazując do sprzedaży nowe lokale, jednak rządowy program wsparcia kupujących nie pojawił się do tej pory. Ze względu na to, że wielu potencjalnych nabywców miało nadzieję skorzystać ze sporego wsparcia finansowego, decyzje o zakupie zostały odłożone przynajmniej do czasu pojawiania się konkretnych deklaracji. Tym samym zainteresowanie zakupem mieszkania wyraźnie spadło.
Bank PKO BP podaje w swoim raporcie, że wyniki deweloperów w 2024 roku były słabsze niż rok wcześniej. W przypadku dużych deweloperów po trzech kwartałach 2024 roku przeciętna rentowność sprzedaży netto wyniosła 12,8 proc. Był to wynik niższy o 1,6 pp. w ujęciu rok do roku.
Spadek sprzedaży i rosnące koszty sprawiły, że 20 proc. wszystkich analizowanych firm deweloperskich odnotowało straty. Rynek jest jednak mocno zróżnicowany: wynik połowy firm nie przekroczył 4,7 proc., jednak grono 20 proc. najlepiej prosperujących podmiotów odnotowało wynik przekraczający 17 proc.
Zmiany w podejściu deweloperów
Eksperci banku PKO BP wskazują, że deweloperzy dostosowują się do kolejnych zmian zachodzących na rynku. Jednym z elementów nowej strategii jest reedukacja produkcji w toku i portfela projektów przygotowanych do realizacji.
W czwartym kwartale 2024 roku w trakcje realizacji było 267 tys. mieszkań. Rok wcześniej było to około 230 tys. lokali. W tym samym czasie przedsiębiorcy dysonowali pozwoleniami na budowę około 330 ty. Mieszkań. Jest to pula pozwalająca na szybkie zwiększenie działań w obliczu wzrostu zainteresowanie ze strony kupujących i zajścia pozytywnych zmian w gospodarce.
Liczba realizowanych obecnie projektów wydaje się odpowiadać potrzebom rynku. Spora część lokali, która jest obecnie w trakcie realizacji, będzie oddawana w ręce nabywców w 2026 oraz 2027 roku.
Duża aktywność w największych miastach
Mimo wysokich stóp procentowych, zniechęcających konsumentów do zaciągania kredytów, wciąż wysokiej inflacji i kosztów budowy w dużych miastach deweloperzy zdecydowali się na rozpoczęcie nowych wielomieszkaniowych i wieloetapowych inwestycji.
W całym 2024 roku oddanych zostało do użytku 124,3 tys. mieszkań, czyli o blisko 10 proc. mniej niż w 2023 roku. Jest to też najsłabszy wynik od trzech lat. Jednak o ponad 33 proc. w ujęciu rok do roku wzrosła liczba rozpoczętych inwestycji. W 2024 rok zakończył się najlepszym wynikiem od 3 lat. Przedsiębiorcy zdecydowali się na rozpoczęcie prac nad 152,5 tys. lokali.
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz