

Wydana w tym roku decyzja o warunkach zabudowy będzie ważna, nawet jeśli uchwalony w przyszłości plan zagospodarowania będzie z nią sprzeczny. Jeśli nie uchwali planów do końca roku, to w przyszłym nie będzie możliwości uzyskania warunków zabudowy. Warto o tym pamiętać planując zakup działki lub rozpoczęcie budowy.
Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana, jeśli dla działki, na której chcemy realizować inwestycję, nie został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku musimy ją uzyskać, jeśli planujemy budowę, rozbudowę lub nadbudowę, zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego lub wykonać inne prace budowlane, które spowodują zmianę zagospodarowania terenu.
Nie warto odkładać decyzji
Wiosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy składamy w urzędzie miasta lub gminy, na której terenie leży dana działka. Wniosek możemy złożyć w formie tradycyjnej lub elektronicznej.
W związku z wejściem w życie nowych regulacji wniosek warto złożyć jak najszybciej, nawet jeśli w tym roku nie planujemy rozpoczynać inwestycji. W niektórych przypadkach gminy będą mogły wydawać decyzje o warunkach zabudowy jedynie do końca 2025 roku.
Ważne terminy
Do końca bieżącego roku decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane na dawnych zasadach. Będą one dotyczyły wszystkich gruntów, dla których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Decyzje pozostaną ważne, nawet gdy później wejdzie w życie plan ogólny również w sytuacji, gdy jego ustalenia będą sprzeczne z wydaną wcześniej decyzją. Decyzje przestaną obowiązywać jedynie w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony jeszcze w tym roku.
Zgodnie z przeprowadzaną reforma planowania przestrzennego gminy mają czas do 31 grudnia 2025 roku na uchwalenie planu ogólnego. Jeśli samorząd nie zdąży zrealizować prac do wyznaczonego terminu, to po nowym roku wydawanie decyzji o warunkach zabudowy nie będzie możliwe.
Warunki zabudowy w 2026 roku
Od 1 stycznia 2026 roku decyzja o warunkach zabudowy będzie mogła zostać wydana, jeśli będzie zgodna z planem ogólnym, gdy działka zostanie objęta tzw. obszarem uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym oraz zostaną spełnione pozostałe wymogi określone w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Planując zabudowę na działce, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, warto złożyć wniosek o warunki zabudowy najpóźniej do końca roku. Nawet jeśli decyzja zostanie wydana w 2026 roku, będzie ona ważna i umożliwi rozpoczęcie budowy w przypadku wprowadzenia sprzecznego z nią planu ogólnego.
Trzeba jednak pamiętać, że decyzje wydawane od 1 stycznia przyszłego roku stracą ważność po 5 latach od dnia, kiedy staną się prawomocne. W tym czasie należy uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłosić rozpoczęcie prac. Obecnie decyzje o warunkach zabudowy są wydawane bezterminowo.
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz