Sprzedaż nieruchomości

Czym jest proptech?

0 59

Jeszcze dwa lata temu nikt nie mówił o proptech. Dziś to jedno z najgorętszych słów w branży nieruchomości, które stale zyskuje na znaczeniu. Co kryje się jednak za tym pojęciem?

Co to jest proptech?

Proptech to pojęcie, które łączy w sobie dwa słowa: “property”, czyli nieruchomości, a także “technology”, czyli technologia. Powstało ono w celu opisania nowoczesnego podejścia do zarządzania i obrotu nieruchomościami przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii. Chodzi w skrócie o to, żeby wszystkie procesy, które związane są z rynkiem nieruchomości, były nie tylko bardziej efektywne, ale też prostsze.

Jak proptech zmienia rynek nieruchomości?

Wyobraź sobie, że chcesz kupić mieszkanie. Zamiast przeszukiwać setki ogłoszeń i tracić czas na oglądanie mieszkań, które zupełnie nie spełniają Twoich oczekiwań, korzystasz z inteligentnej przeglądarki. Taka wyszukiwarka poprzez zastosowanie algorytmów i sztucznej inteligencji przefiltruje oferty i znajdzie dla Ciebie te, które naprawdę warto zobaczyć. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu na żmudnym przeglądaniu ogłoszeń, których jest przecież w internecie bez liku.

Proptech to także narzędzia wykorzystywane coraz częściej przez agentów nieruchomości, ponieważ ułatwiają im pracę. Pośrednicy mogą korzystać z aplikacji, które nie tylko pomagają w zdobyciu nowych ofert i klientów, ale też umożliwiają zdalne prezentacje mieszkań czy domów za pomocą technologii 3D bądź wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu klient może obejrzeć nieruchomość w swoim domowym zaciszu.

Co z korzyściami dla właścicieli nieruchomości?

Proptech wykorzystywany jest nie tylko przez osoby szukające nowego lokum czy agentów nieruchomości, ale też przez właścicieli nieruchomości. Technologia ta pozwala bowiem na automatyczne szacowanie wartości danych obiektów. Systemy proptech korzystają z ogromnych baz danych dotyczących ofert i zrealizowanych transakcji po to, żeby precyzyjnie określić wartość konkretnej nieruchomości. Dlatego mowa tutaj o świetnym narzędziu, które jest nieocenione zarówno dla kupujących, pośredników, jak i sprzedających.

Warto podkreślić, że dla właścicieli nieruchomości, a szczególnie tych wynajmujących, proptech oferuje narzędzia do zarządzania wynajmem w szybki i łatwy sposób, bez poświęcania licznych godzin na znalezienie najemców czy na monitorowanie płatności. Łącząc wszystko do siebie można śmiało stwierdzić, że technologia ta sprawia, że zarządzanie nieruchomościami jest zdecydowanie mniej stresujące i bardziej przewidywalne, a przy tym wygodne.

Co jeszcze?

Proptech ma też inne zalety. Bardzo pomocne jest to, że ułatwia dostęp do informacji o rynku nieruchomości, co pozwala na lepsze zrozumienie aktualnych trendów. Dodatkowo dzięki nowoczesnym technologiom bardzo dużo procesów nie jest już tak drogich i czasochłonnych, co finalnie obniża wszelkie koszty.
Można śmiało rzec, że proptech to część szerszej rewolucji cyfrowej, która zmienia nie tylko technologię, ale też podejście do sprzedawania, kupowania czy wynajmowania nieruchomości.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *