Zakup mieszkania to ogromny wydatek. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej z deweloperem chcemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, żeby zapłacić jak najmniej. Niestety, obecnie sytuacja na rynku jest taka, że deweloperzy nie mają problemu ze sprzedażą tego, co wybudują. Są przez to mniej skłonni do prowadzenia negocjacji.
Jeśli cena nieruchomości już na starcie jest atrakcyjna, deweloper przygotował specjalne warunki cenowe na wybrane mieszkania, mieszkania bardzo dobrze się sprzedają, bez konieczności schodzenia z ceny lub pozostało już niewiele lokali w ciekawej lokalizacji, to z dużym prawdopodobieństwem deweloper nie będzie skłonny do udzielania dodatkowych rabatów. Trzeba pamiętać, że na wysokość ceny nieruchomości wpływa wiele czynników, takich jak cena działki, materiałów budowlanych, wynagrodzenie pracowników, utrzymania biura, marketingu i wiele, wiele innych.
Czy deweloperzy są chętni do negocjacji?
Obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym jest taka, że deweloperzy nie są skłonni do większych negocjacji. Popyt na rynku jest duży. Klienci kupują mieszkania za gotówkę, ale również finansują zakup kredytami, które od początku bieżącego roku stały się bardziej dostępne.
Kolejny wzrost zainteresowania zakupem pojawił się w lipcu, po uruchomieniu nowego rządowego programu wspierającego zakup pierwszego mieszkania – Bezpieczny Kredyt 2%. Ceny mieszkań są wysokie, ale nie stanowią bariery przed zakupem, dzięki czemu deweloperzy nie mają problemu ze sprzedażą mieszkań nawet w rozpoczynanych dopiero inwestycjach. Mniejsza liczba nowych budów sprawia, że w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać zmniejszenia się podaży, a więc dalszych wzrostów cen.
Co możemy zyskać?
Jeśli planujemy zakup i jesteśmy zainteresowani określoną nieruchomością, to zawsze warto złożyć deweloperowi swoją propozycję. Najczęściej negocjujemy z deweloperem:
- cenę mieszkania — jeśli deweloper dopiero zaczyna budowę, chcemy kupić mieszkanie o nietypowym układzie, albo bardzo duże, a więc mało popularne wśród kupujących, to mamy większe szanse, że deweloper zgodzi się obniżyć cenę. W niektórych przypadkach jest też możliwość, że deweloper zaproponuje nam sprzedaż droższego lokalu w cenie tańszego. Może to być np. większe mieszkanie, lokal z dodatkowym balkonem lub loggią, lub na wyższym piętrze.
- warunki dotyczące pomieszczeń dodatkowych – deweloper może nie chcieć obniżyć ceny mieszkania, ale w zamian może zaproponować za darmo lub po niższej cenie komórkę lokatorską, lub dodatkowe miejsce postojowe w garażu podziemnym. To w niektórych przypadkach oszczędność od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
- zmiany w projekcie – ekipa, która będzie wykańczać mieszkanie, może zamontować dodatkowe gniazdka elektryczne, przenieść instalacje, a nawet inaczej zaaranżować ściany. Są to jednak zmiany kosztowne i pracochłonne. Jeśli realizacja inwestycji jest na wczesnym etapie, to można takie zmiany nanieść na projekcie, według którego będzie realizowana budowa. Zmiany takie są płatne, ale można porozumieć się z deweloperem w sprawie obniżki ceny lub bezpłatnego wprowadzenia zmian.
- zmianę standardu wykończenia – mieszkanie najczęściej oddawane jest w tzw. stanie deweloperskim, ale możemy negocjować wyższy standard wykończenia, użycie materiałów wyższej jakości lub montaż dodatkowych elementów (np. klimatyzacji) w cenie mieszkania lub na atrakcyjniejszych warunkach niż to wynika z cennika wykonawcy.
- zmiany w umowie – każdą umowę z deweloperem należy uważnie przeczytać i zgłosić swojej uwagi przed jej podpisaniem. Możemy poprosić dewelopera m.in. o wydłużenie terminu płatności (szczególnie w sytuacji, gdy będziemy się starać o kredyt hipoteczny), zmianę harmonogramu płatności, wprowadzić rekompensatę w przypadku opóźnień ze strony dewelopera itp.
Zawsze warto podjąć próbę negocjacji warunków z deweloperem. Możemy dzięki nim oszczędzić pieniądze lub uzyskać dodatkowe profity, które mogą wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niestety nie zawsze deweloper będzie skłonny do negocjacji.
-
-
-
Mieszkania będą drożały wolniej – wnioski z raportu PKO
1 października 2024 -
-
W Polsce powstają „osiedla koszarów”. Z czego to wynika?
23 września 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021
-
Sektor budowlany zwolnił bardziej niż się spodziewano
7 października 2024 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz