Wiadomości

Ceny materiałów budowlanych hamują

0 72

Jak wynika z analizy, III kw. 2022 r. przyniósł wyraźne spowolnienie wzrostu cen materiałów budowlanych, a w niektórych przypadkach nawet ich obniżkę. Firmy deweloperskie czeka jednak kolejne wyzwanie, a mianowicie wzrost kosztów robocizny spowodowany rosnącymi oczekiwaniami płacowymi pracowników budowlanych, wywołanymi wciąż zwiększającą się inflacją.

Stabilizacja cen materiałów budowlanych

Według ekspertów z portalu GetHome.pl producenci wyrobów budowlanych znajdują się w trudnej sytuacji, gdyż podobnie jak wszyscy, borykają się z drożejącymi paliwem i energią. Z drugiej strony dramatycznie pogarszająca się koniunktura w budownictwie mieszkaniowym wymusza na nich obniżki cen. Według raportu w III kw. odnotowano spadki cenowe wielu materiałów. Do najbardziej spektakularnych należała stal konstrukcyjna, która jeszcze w II kw. zdrożała aż o ponad 53%, natomiast w III kw. jej cena zmalała o blisko 30%. Inwestorów ucieszy również wiadomość o wyhamowaniu cen stolarki oraz korekcie cen materiałów ociepleniowych i z betonu, zwłaszcza po dużych podwyżkach, jakie nastąpiły w pierwszym półroczu. Ustabilizowały się również ceny wyrobów z drewna, których w tym samym okresie przed rokiem ceny wzrosły o 33%.

Zapaść w budownictwie jednorodzinnym

Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych spowodował zapaść budownictwa jednorodzinnego. Według danych GUS w ciągu 9 miesięcy inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ok. 68,5 tys. mieszkań. Jest to spadek o niemal jedną piątą w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Zaczynając od marca statystyki pokazują systematyczny spadek rozpoczynanych budów w kolejnych miesiącach.

W jeszcze gorszej sytuacji znalazło się budownictwo wielorodzinne. Dobra koniunktura została przerwana przez rosnące stopy procentowe, a przez to spadek zdolności kredytowej potencjalnych nabywców, a w konsekwencji znaczny spadek sprzedaży nowych lokali. Tylko w Warszawie w III kw. 2021 r. sprzedano o 38% mniej nieruchomości. Analitycy tłumaczą to poziomem cen, które dla wielu zainteresowanych, stały się zaporowe i poza wszelkim zasięgiem. W obecnej sytuacji, wielu deweloperów podjęło decyzję o wstrzymaniu nowych inwestycji. Statystyki GUS pokazują zmniejszenie się liczby budów o ponad jedną czwartą w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Należy dodać, że deweloperzy wycofują się z realizacji projektów szczególnie w miejscach, gdzie nie mogą już przerzucić rosnących kosztów na klientów.

Rosnące ceny robocizny

Naturalnie koszty budowy w dużym stopniu zależą od cen użytych materiałów budowlanych, a te według serwisu Intercenbud.pl w przypadku bloku, w przeciągu ostatniego roku, wzrosły o nawet 30%. Wyroby betonowe podrożały aż o 41%, a to one właśnie są największym kosztem zakupu materiałów. Podwyżki te są niezwykle dotkliwe, gdyż należy pamiętać, iż w budownictwie wielorodzinnym materiały budowlane stanowią ok. 46% deklarowanych kosztów w kosztorysach inwestorskich i wykonawczych. Kolejnym największym wydatkiem, stanowiącym nawet połowę kosztów, jest robocizna. Wysoka inflacja i w związku z tym rosnące oczekiwania płacowe pracowników spowodowały wzrost kosztów robocizny w III kw. o ponad 6%, czyli więcej niż przez całą I połowę roku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *