Wiadomości

Ceny gruntów w 2023 r. – dane PKO BP

0 72

Mimo że na początku zeszłego roku deweloperzy dalej utrzymywali zmniejszone zainteresowanie realizacją nowych inwestycji, to ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową poszły w górę. Koniec roku przyniósł odwrócenie trendu i liczba pozwoleń na budowę zaczęła rosnąć. W ciągu kilkudziesięciu kolejnych miesięcy prawdopodobne są dalsze umiarkowane wzrosty cen działek.

Analitycy banku PKO w swoim raporcie informują, że zgodnie ze wstępnymi danymi z pierwszej połowy 2023 roku ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową w skali kraju podrożały średnio o około 20 proc. w porównaniu do 2022 roku.

Spokojne pierwsze półrocze, zmiana trendów pod koniec roku

Biorąc pod uwagę wszystkie miasta, ceny gruntów pod zabudowę podrożały w pierwszym półroczu o około 22 proc. w ujęciu rok do roku. Średnia cena na podstawie 3,8 tys. aktów notarialnych wyniosła 128 zł za metr kwadratowy.

Spadła cena gruntów w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców. Za metr trzeba było zapłacić 276 zł, a w analogicznym okresie 2022 roku cena wynosiła 332 zł. Liczba zrealizowanych transakcji była niewielka i zawarto jedynie 384 umowy.

O 20 proc. do 141 zł za metr kwadratowy podrożały za to grunty w miastach grodzkich z liczbą mieszkańców poniżej 200 tys. W małych i średnich miastach ceny wzrosły o 19 proc., a poza miastami do 21 proc. rok do roku. W obu tych przypadkach średnia cena wyniosła 69 zł za metr kwadratowy.

W drugim półroczu zeszłego roku utrzymywały się wysokie ceny gruntów w największych miastach. Najdrożej było w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy działki budowlanej trzeba było zapłacić 791 zł. Na drugim miejscu był Gdańsk z ceną na poziomie 726 zł, a na trzecim Kraków. W stolicy Małopolski na parcelę pod zabudowę mieszkaniową deweloper musiał przeznaczyć średnio 636 zł za metr kwadratowy.

Największy procentowy wzrost cen działek został odnotowany w Lublinie (+26,8 proc.), w Gdańsku (+15,5 proc.) oraz Łodzi, Krakowie i Poznaniu, gdzie ceny wzrosły o prawie 12 proc.

Ze względu na wyższy koszt związany z zakupem gruntu, cena działki zaczęła mocniej wpływać na całkowity koszt inwestycji. W 2023 roku od 14,7 proc. do 23,8 proc. kosztów budowy mieszkania stanowiły nakłady na zakup działki.

Silne zróżnicowanie cenowe

Ceny ofertowe działek są zróżnicowane w zależności od ich przeznaczenia. W drugiej połowie 2023 roku najdroższe były działki komercyjne. Mediana ich ceny wyniosłą 200 zł za metr kwadratowy, co oznacza wzrost rok do roku o 7 proc. Mediana ceny działki budowlanej wyniosła 152 zł za metr kwadratowy (wzrost o 4 proc.) i 164 zł za metr kwadratowy w przypadku działki uzbrojonej (wzrost o 6 proc.). Największa zmiana została odnotowana w przypadku działek rekreacyjnych. Mediana ceny wyniosła 88 zł za metr kwadratowy, co oznacza wzrost aż o 32 proc. w porównaniu do drugiego półrocza 2022 roku.

Rośnie liczba pozwoleń na budowę

W 2023 roku w porównaniu do roku wcześniejszego liczba pozwoleń na budowę zmalała o około 20 proc. Słaby wynik został odnotowany mimo wzrostów, które były obserwowane w ostatnich miesiącach roku. Trend jest kontynuowany również w tym roku. W pierwszym kwartale liczba pozwoleń na budowę wydanych dla deweloperów zwiększyła się o 45 proc. rok do roku, a dla inwestorów indywidualnych o 13 proc.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *