Aspekty prawne

Zmiany w specustawie mieszkaniowej dotyczące miejsc parkingowych

0 83

Jak wynika z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej, deweloperzy mają doczekać się głośno lobbowanej zmiany w lex deweloper. Wprowadzenie przez ministerstwo zmian do specustawy mieszkaniowej, a mianowicie zniesienie konieczności budowy obowiązkowych parkingów, ma pozwolić na wybudowanie co najmniej 30 tys. mieszkań.

 We wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej opublikowano informację, że działanie specustawy mieszkaniowej, zwanej lex deweloper, nie zostanie przedłużone. Tym samym zmienić mają się przede wszystkim wyśrubowane normy dotyczące miejsc parkingowych.

Jak donosi gazeta, resort rozwoju jest skłonny do znowelizowania przepisów, które wprowadziły centralny wskaźnik miejsc parkingowych. Według specjalistów pozwoliłoby to na budowę przynajmniej 30 tys. nowych mieszkań, które w świetle obowiązujących obecnie przepisów nie mogłyby powstać, gdyż ich projekty nie uwzględniły właśnie norm związanych z miejscami parkingowymi.

Lex deweloper  

Ostatnich zmian w spec ustawie mieszkaniowej dokonano w maju 2023 r. kiedy to wprowadzono wymóg budowy przynajmniej jednego miejsca parkingowego na jedno mieszkanie dla inwestycji w strefie śródmiejskiej, a poza nią – półtora miejsca. Przed wprowadzeniem nowych przepisów decyzje o tym, ile miejsc parkingowych ma powstać przy inwestycji, należały w kompetencji samorządów.

Deweloperzy są zdania, że tak wyśrubowane normy dotyczące miejsc parkingowych, w najlepszym przypadku doprowadzą do znacznego wzrostu cen mieszkań, ale mogą też spowodować całkowite wycofanie się z inwestycji z obawy o ich nieopłacalność.

Jak szacuje Soho Development, jedna kondygnacja parkingu to ok. 12-13% kosztów przeciętnego siedmiokondygnacyjnego budynku. Natomiast średni koszt budowy miejsca parkingowego to ok. 70 tys. zł. Sprzedawane są one po ok. 35 – 45 tys. zł, a druga część kosztu dodawana jest do ceny mieszkania, tak aby pokryć stratę.

Jak tłumaczą specjaliści, budowa półtora miejsca postojowego na jedno nowe mieszkanie jeszcze bardziej wpłynie na koszty inwestycji, która zdaniem wielu deweloperów może wówczas okazać się już kompletnie nieopłacalna.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *