

Dobre sąsiedztwo poprawia komfort życia i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem relacje między osobami zamieszkującymi ten sam blok często ograniczają się do regularnego mijania się na klatce schodowej czy chodniku. Aby to zmienić, coraz więcej deweloperów stawia na rozwiązania, które zwiększają sąsiedzką integrację. O czym dokładnie mowa?
Kontakty z sąsiadami a miejsce zamieszkania
Deweloperzy w różnym stopniu uwzględniają rozwiązania wspierające relacje sąsiedzkie. Tymczasem dobre kontakty z sąsiadami przekładają się na wyższą ocenę miejsca zamieszkania. Kontakty sąsiedzkie zacieśniają się dzięki przebywaniu we wspólnej przestrzeni – miejscach, w których mieszkańcy się mijają lub załatwiają codzienne sprawy. Regularne widywanie się i okazywanie serdeczności przekłada się na budowanie zaufania społecznego. Jesteśmy w stanie sobie pomagać i nie obawiamy się prosić o tę pomoc. Jeśli znamy naszych sąsiadów, czujemy się także bezpieczniejsi w miejscu zamieszkania.
Budowanie wspólnoty na osiedlach mieszkaniowych
Deweloperzy przyczyniają się do budowania pozytywnych relacji sąsiedzkich poprzez udostępnienie powierzchni na parterze budynku na lokale usługowe. Według wspomnianego badania są one uwzględnione w ok. 41% inwestycji. Znajdują się tam kawiarnie, salony fryzjerskie czy sklepy, które mogą się stać miejscem spotkań towarzyskich i przestrzenią do nawiązywania spontanicznych znajomości.
Ważną rolę odgrywają również strefy rekreacyjne i parki. To tam mieszkańcy się spotykają i budują relacje. W projektach realizowanych przez deweloperów coraz częściej pojawiają się przestrzenie hybrydowe, czyli miejsca, w których spotkać się mogą osoby, mające podobne zainteresowania lub chcące się po prostu relaksować. To rozwiązania, które pojawiają się nie tylko w dużych inwestycjach, ale również w ramach mniejszych obiektów.
Eliminowanie sztucznych barier
Jeszcze do niedawna standardem na osiedlach było stawianie ogrodzeń z każdej strony bloku, co miało dawać poczucie bezpieczeństwa. Obecnie stawia się bardziej na otwartość, ale nie tylko ze względu na podejście do urbanistyki – chodzi również o regulacje prawne. W wielu miastach uchwalono zakaz grodzenia osiedli mieszkalnych, np. w Krakowie. Istniejące ogrodzenia mogą pozostać, ale nie można ich rozbudowywać ani uzupełniać.
Ekologia służąca mieszkańcom
Deweloperzy coraz częściej wykorzystują rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko i poprawiają komfort życia mieszkańców. Jeśli chodzi o stosowane technologie, to często pojawiają się instalacje fotowoltaiczne, ładowarki pojazdów elektrycznych czy pompy ciepła.
W przypadku 57% nowych inwestycji zapewniane są zielone przestrzenie w pobliżu budynków. 74% lokali mieszkalnych na parterze ma natomiast dostęp do prywatnych ogródków. Deweloperzy zapewniają takie rozwiązania, aby trafiać w gusta klientów i tym samym łatwiej sprzedawać zrealizowane inwestycje.
-
-
-
Sytuacja na rynku gruntów w II połowie 2024 roku
5 czerwca 2025 -
Problem z ustawą o jawności cen mieszkań
2 czerwca 2025 -
Poprawki do ustawy o jawności cen mieszkań przyjęte
28 maja 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Ustawa o jawności cen mieszkań podpisana
12 czerwca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz