

1 sierpnia 2024 roku weszły w życie przepisy, które mają przysłużyć się poprawie komfortu życia w budynkach wielorodzinnych. Chodzi o zapewnienie większej prywatności. Zmiany dotyczą przegród balkonowych oraz standardów akustycznych – mają doprowadzić do zniwelowania różnych uciążliwości. O co dokładnie chodzi?
Prywatność na balkonie i w loggiach regulowana prawnie
W przypadku wielu inwestycji deweloperskich przegrody balkonowe pozostawiają wiele do życzenia. Nowe przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania nakładają konieczność montażu przegród między balkonami znajdującymi się na jednej płycie balkonowej. Oto, jakie muszą spełniać wymagania:
Wysokość – co najmniej 2,2 m liczone od poziomu posadzki balkonu. Jest już wystarczająca, aby zapewnić prywatność.
Szerokość – w przypadku gdy balkon ma do 2 m szerokość, przegroda powinna obejmować całość. Jeśli jest szerszy, to wspomniane 2 m stanowią minimum.
Przepuszczalność światła – przegrody muszą je przepuszczać w zakresie od 30 do 50%. To wystarczy, aby utrzymać naturalne doświetlenie, a jednocześnie zagwarantować prywatność.
Zmiany dotyczące izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych
Cisza w mieszkaniu zależy od wielu czynników, a jednym z nich są drzwi wejściowe. Powinny jak najlepiej chronić przed hałasem docierającym z zewnątrz. Wraz z nowymi przepisami pojawiły się wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych do mieszkań prowadzących na klatkę schodową lub korytarz. Musi ona wynosić co najmniej 37 dB. To wystarczy, aby do wnętrza mieszkania nie docierał hałas z zewnątrz, a przynajmniej nie w takim stopniu utrudniającym życie.
Kolejną istotną zmianą jest wyrównanie wymagań w zakresie standardów akustycznych dla ścian i stropów oddzielających lokale. Od teraz są takie same w obiektach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.
Nowe przepisy obowiązują w przypadku budów, które rozpoczęto po 1 sierpnia 2024 roku. Jeśli kupujesz mieszkanie z rozpoczętej właśnie inwestycji, musisz już spełniać te wymagania.
To nie wszystkie zmiany
Nowe przepisy wprowadziły więcej zmian, które mają poprawić komfort życia w budynkach wielorodzinnych. Jedna z nich dotyczy odległości obiektu od granicy działki. Do tej pory wynosiła 4 m, jeśli na ścianie znajdowały się drzwi lub okna, albo 3 m dla ślepych ścian. Od 1 sierpnia, w przypadku budynków mających powyżej 4 m, ta odległość wynosi 5 m.
Kolejna zmiana dotyczy liczby miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, które mogą stanowić 6% wszystkich stanowisk. Wcześniej deweloperzy wykorzystywali lukę prawną i projektowali nawet kilkadziesiąt takich miejsc w jednym ciągu bez zachowania odpowiedniej odległości od okien. Było to możliwe dzięki zakwalifikowaniu ich jako miejsc dla niepełnosprawnych.
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz