Wiadomości i statystyki

Polski Ład a wkład własny do kredytów hipotecznych

0

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, będący częścią założeń Polskiego Ładu, rozwiązać ma problem z dostępnością mieszkań dla osób o średnich dochodach, bez środków na wkład własny. Pomocą w zakupie nieruchomości mają być gwarancje ze skarbu państwa.

„Mieszkanie bez wkładu własnego” ma zwiększyć dostępność nieruchomości

Wysokość wkładu własnego przy rosnących cenach mieszkań to dla wielu osób główna przeszkoda w zakupie własnego mieszkania. Problem z odłożeniem pieniędzy w wysokości wymaganej przez banki przy zaciąganiu kredytu hipotecznego sprawia, że na zakup mieszkania nie mogą pozwolić sobie nawet osoby pracujące, o średnich dochodach. Pomocą skierowaną w ich stronę ma być planowany przez rząd program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, zapowiadany wraz z założeniami Polskiego Ładu.

Gwarancje ze strony państwa mają zwiększyć wiarygodność kupujących

W ramach programu rząd oferować ma kupującym gwarancję na wkład własny. W praktyce oznacza to, że możliwe będzie otrzymanie kredytu hipotecznego na całą wartość mieszkania, wraz z wkładem własnym. Zabezpieczeniem jego spłaty będzie państwo.

Dzięki temu możliwy będzie zakup mieszkania z niewielkim wkładem własnym lub całkowicie bez niego. Warto pamiętać, że zaciągnięcie pożyczki na całą wartość mieszkania zwiększy jednocześnie cały koszt kredytowania. Przyśpieszy jednak zakup mieszkania.

Warunkiem uzyskania gwarancji jest posiadanie zdolności kredytowej, co oznacza, że program nie jest skierowany do osób o najniższych dochodach lub problemach ze stałym zatrudnieniem.

Kto będzie mógł skorzystać z zapowiadanego programu gwarancji?

Z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będą mogły skorzystać osoby w wieku od 20 do 40 lat, które nieruchomość kupują po raz pierwszy. Ograniczona jest także kwota gwarancji — będzie mogło nią zostać objęte maksymalnie 40 procent wartości mieszkania, jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych. Spodziewać można się także ustalenie maksymalnej kwoty zakupu za metr kwadratowy, co ma zapobiegać windowaniu cen przez deweloperów.

Eksperci wskazują, że wprowadzenie programu nie będzie skutkować znacznym wzrostem cen na rynku nieruchomości. W krajach, w których podobne rozwiązania zostały zastosowane już wcześniej, wartość mieszkań wzrosła nieznacznie. Program gwarancji jest przedstawiany jako lepsza alternatywa dla bezpośredniego dofinansowania przez państwo zakupu nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *