W początkach lipca 2024 zaszła ważna zmiana zarówno dla deweloperów, jak i kupujących. Zakończył się dwuletni okres, w którym sprzedaż niektórych nieruchomości na rynku pierwotnym odbywała się bez ochrony DFG. Wszystkie umowy deweloperskie podpisane od 2 lipca muszą być objęte tą gwarancją. Co to znaczy w praktyce?
Co warto wiedzieć o DFG?
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny działa w Polsce od 1 lipca 2022. Jego istnienie oparte jest na ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Prawo to zapewnia ochronę kapitału przekazanego deweloperowi w ramach inwestycji mieszkaniowej. DFG gwarantuje zwrot wpłaconych środków, gdy budynek nie powstanie na przykład przez problemy finansowe dewelopera. Fundusz zabezpiecza całość lub części pieniędzy w sytuacjach opisanych w ustawie znacząco zwiększa bezpieczeństwo inwestycji.
Co ważne, inwestycje sprzedane przed wejściem w życie ustawy, jeszcze przez dwa lata, czyli do 1 lipca 2024 mogły nie być objęte ochroną. Oznaczało to, że do niedawna, jeśli deweloper sprzedał choć jedno lokum przed 1 lipca 2022, cała inwestycja mogła być wprowadzana na rynek na starych zasadach. Ten okres przejściowy wprowadził spory chaos. Zdarzały się sytuacje, gdy w ramach jednego przedsięwzięcia budowlanego niektóre lokale posiadały ochronę DFG, a inne nie.
To, kogo konkretnie i na jakich zasadach obejmuje ochrona Funduszu, opisano dokładnie w ustawie. Warto podkreślić, że według jej zapisów nabywcą, który może cieszyć się gwarancją, jest osoba fizyczna, która kupuje nowy dom lub mieszkanie w celach mieszkaniowych. Lokal taki nie może służyć bezpośrednio do prowadzenia działalności gospodarczej.
Na koniec maja 2024 gwarancją Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego było objętych już ponad 73,4 tysiące nabywców. Kupili oni nieruchomości mieszkalne w ramach prawie 5,4 tysięcy inwestycji deweloperskich. Jeszcze rok wcześniej liczba ta zatrzymała się na 7,6 tysięcy kupców. Różnica jest spora i z pewnością wpłynie to na spokojny sen wielu inwestorów prywatnych. Według informacji PAP Biznes średnia wartość nieruchomości objętej ochroną DFG wyniosła w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku 630,2 tysięcy złotych.
-
-
Podaż mieszkań w III kw. 2024 r. wg raportu PKO BP
7 stycznia 2025 -
-
Zmiany w planowaniu przestrzennym – co z budową mieszkań?
27 grudnia 2024 -
Rząd rezygnuje z planowanego programu dopłat do kredytów
23 grudnia 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Sytuacja finansowa firm deweloperskich w III kwartale 2024 r.
10 stycznia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz