Sprzedaż nieruchomości

Najwyższe ceny mieszkań w Warszawie, Gdańsku i Krakowie

0 13

Jak wskazuje jeden z ekspertów Metrohouse, średnie stawki za mkw. mieszkań w Warszawie, Krakowie i Gdańsku przekroczyły barierę 10 tys. zł. 1/3 spośród wszystkich sprzedaży tyczy się mniejszych nieruchomości, które są nabywane w celu ulokowania kapitału. Jaka jest przyczyna tak wysokich cen?

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu gałęziach gospodarki. Choć w początkowej fazie miała również negatywny wpływ na branżę nieruchomości, to jednak szybko okazało się, że właśnie w tym obszarze wiele osób zaczęło upatrywać szansę na inwestycję swojego kapitału pieniężnego. Stało się to głównie za sprawą bardzo słabo oprocentowanych lokat bankowych oraz ciągle rosnącej inflacji, która nadal prowadzi do spadku wartości pieniądza. Ogromny popyt na mieszkania jest zatem jednym z głównych powodów wzrostu cen nieruchomości. Kolejnymi są także wzrastające ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz rosnące koszty robocizny.

Według raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance, który prezentuje dane za II kwartał 2021 roku, co trzecie kupione obecnie mieszkanie ma na celu zabezpieczenie oszczędności nabywcy. Zatem Polacy nie nabywają nieruchomości, aby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, tylko w celach inwestycyjnych, zaś przeciętna kwota wydawana na zakup lokalu wynosi 358 tys. zł. Najwięcej, bo aż 36 proc. wszystkich transakcji dotyczy mieszkań z metrażem 35-45 mkw., które często kupowane są za gotówkę. Na nabycie większego mieszkania tj. 50-65 mkw. decyduje się około 29% inwestorów. Raport wskazuje także, że pierwszy raz w historii średnia cena za mkw. mieszkania w Warszawie przebiła pułap 11 tys. zł. Jest to wzrost na poziomie blisko 11,5 proc. względem pierwszego kwartału zeszłego roku.

Poza ogromnym zainteresowaniem, które jest zauważalne przy sprzedaży mieszkań, inwestorzy chętnie nabywają także działki budowlane, rekreacyjne, ale również domy. Trend ten nie zmieni się zasadniczo w najbliższym czasie, nie ma zatem co liczyć na obniżenie cen nieruchomości.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *