Nowe mieszkania, Rynek pierwotny

Najwięcej nowych mieszkań od 1979 r.

0 76

Jak podają analitycy HRE Investments, 2021 rok okazał się rekordowym zarówno pod względem liczby mieszkań, jakie zostały oddane do użytku, jak i wielkości powierzchni lokali, które wybudowano w ciągu dwunastu miesięcy. W ww. roku na terenie Polski na rynek trafiło blisko 235 tys. nowych mieszkań oraz domów o łącznej powierzchni prawie 22 mln metrów kwadratowych. Ten rezultat można nazwać historycznym, gdyż od 1979 roku nie odnotowano tak wysokich liczb. Eksperci podkreślają, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku budowano jeszcze więcej, ale wówczas przeciętne mieszkanie liczyło niespełna 64 mkw., gdzie obecnie to 93 mkw.

Kto jest filarem polskiego budownictwa?

Ewidentnym filarem polskiego budownictwa są firmy deweloperskie budujące dwa na trzy nowe lokale mieszkaniowe. W całym 2021 roku deweloperzy otrzymali zezwolenia na rozpoczęcie prac przy blisko 213 tys. inwestycji. Liczba ta może robić wrażanie, bo rok wcześniej wydano 172 tys. zgód, co było rezultatem gorszym o niemal 24 proc. Eksperci HRE Investments wskazali jednak, że wartości z grudnia zeszłego roku mogą pozornie wskazywać na niewielkie osłabienie koniunktury z uwagi na mniejszą liczbę wydanych zgód umożliwiających przystąpienie do rozpoczęcia prac budowlanych. Wynik 23,5 tys. okazał się słabszym o ponad 7 proc. w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku. Jednak grudzień 2020 roku był pod tym względem okresem rekordowym, dlatego następujący po nim 2021 r. prezentował się nieco „blado”.

Analizując dane Głównego Urzędu Statystycznego z poprzednich lat, gdzie średnio otrzymywano od 4 do maksymalnie 13 tys. pozwoleń na budowę, bieżący wynik na poziomie ponad 23 tys. jest mimo wszystko bardzo dobry. Znawcy rynku przekonują, że dane w tym konkretnym zakresie należy interpretować w dłuższym okresie, gdyż bywają one bardzo zmienne. Oprócz tego trzeba pamiętać, że wydanie pozwolenia na budowę nie jest równoznaczne z jej rozpoczęciem. Najważniejszy czynnik warunkujący całościową ocenę sytuacji to ile nieruchomości faktycznie zaczęto budować. W takim ujęciu rok 2021 był znacznie lepszy od poprzedniego, bo firmy deweloperskie potwierdziły inauguracje prac przy 166 tys. nowych mieszkań, co daje wzrost o 30 proc. r/r. Eksperci wskazali również, iż grudzień 2021 r. okazał się najbardziej pracowitym miesiącem w historii pod kątem ilości lokali, przy których rozpoczęto prace budowlane. Rezultat 12,6 tys. uruchomionych budów w ostatnim miesiącu zeszłego roku był wyższy o 6,6 proc. względem tego samego okresu w 2020 roku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *