Nowe mieszkania, Rynek pierwotny

Dobre wyniki deweloperów w lutym

0 80

Po bardzo ciężkich dwóch latach pandemii koronawirusa branża nieruchomości powoli wstaje z kolan. Luty 2022 to miesiąc, w którym deweloperzy odnotowali wiele rekordów. Na szczególną uwagę zasługuje liczba rozpoczynających się nowych inwestycji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego było ich w tym miesiącu ponad 11,3 tys. W porównaniu ze styczniem widać znaczny wzrost.

Co więcej, tegoroczny luty był pod tym względem najlepszym drugim miesiącem roku w historii. Tak samo było ze statystyką zakończonych budów. Istotnym czynnikiem, który mógł wpłynąć na tak znakomite wyniki w branży nieruchomości jest sprzyjająca pogoda. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, zaczęła też spadać liczba osób pozostających na kwarantannie. Wiele z nich były osobami pracującymi na nowo wznoszonych budowach.

Liczba nowych, dopiero powstających inwestycji była w lutym tego roku większa o ok. 15% w porównaniu do roku poprzedniego. Odwrotna sytuacja miała miejsce w styczniu, który był jednym z najgorszych miesiąców w historii branży mieszkaniowej. Dlatego sumując wszystkie tegoroczne wyniki deweloperów, są one słabsze o 16% niż w analogicznym okresie 2021 roku.

W lutym wydano też wiele pozwoleń na budowę. Było ich 17,5 tys. To więcej o 2 tys. niż w miesiącu  poprzedzającym. Wyniki te nie odzwierciedlają jednak w pełnym stopniu tego, jak naprawdę będzie wyglądać rynek nieruchomości w najbliższym czasie. O pozwolenie na budowę ubiegają się często właściciele prywatnych działek tylko po to, żeby podnieść wartość ich wartość przed sprzedażą. Takie pozwolenie może więc długo czekać na faktyczne rozpoczęcie inwestycji.

Mimo że obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie jest niepokojąca, branża nieruchomości wydaje się patrzeć w przyszłość pozytywnie. Napływ uchodźców napędzać będzie popyt na nowe mieszkania. Dlatego w najbliższym czasie nowe inwestycje będą nadal powstawać. Dane GUS wykazują dużą liczbę mieszkań oddanych do użytku w ostatnich latach. Tylko w tym roku kalendarzowym przekazano nowym właścicielom ponad 10 tysięcy lokali. Na początku roku liczba oddanych mieszkań nigdy nie była, aż tak imponująca. To kolejny rekord polskich deweloperów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *