Wiadomości

Czy deweloperzy będą musieli budować schrony?

0 69

W ostatnich dniach w Polsce pojawiła się kontrowersyjna propozycja dotycząca nowych wymogów dla deweloperów, zakładająca budowę schronów w nowo wybudowanych blokach. Pomysł ten został przedstawiony przez wiceministra obrony, Pawła Zalewskiego z Polski 2050, podczas wywiadu dla jednej z największych polskich rozgłośni radiowych. Choć propozycja ta wywołała burzę reakcji, to jest również krokiem w stronę zwiększenia gotowości obronnej kraju.

Tarcza obronna czy obciążenie finansowe?

Zgodnie z wypowiedzią wiceministra w rządzie Donalda Tuska, polskie władze rozważają obecnie wprowadzenie obowiązku budowy schronów o pełnych parametrach obronnych w nowych budynkach. Choć brakuje jeszcze konkretnych szczegółów, informacje te mają znaleźć się w nowej ustawie o obronie cywilnej, która wkrótce trafi do Sejmu. Deweloperzy szybko zareagowali na tę propozycję, podkreślając, że dodatkowy obowiązek z pewnością wpłynie na podwyższenie kosztów inwestycji. Konrad Płochocki, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, zaznacza, że brak jest danych dotyczących kosztów budowy schronów. Utrudnia to oszacowanie pełnych skutków finansowych dla branży. Jednakże już teraz firmy deweloperskie alarmują, że tego typu wymogi mogłyby znacząco podnieść ceny lokali mieszkalnych nawet o kilkadziesiąt procent.

Koszty i korzyści związane z budową schronów

Podziemne miejsca parkingowe, które są obecnie budowane, kosztują w największych miastach wojewódzkich kilkadziesiąt tysięcy złotych. Deweloperzy argumentują, że schrony są znacznie bardziej skomplikowanymi konstrukcjami niż parking, a to oznacza nadmiarowe koszty budowy i utrzymania. Ponadto utrzymanie już istniejących schronów byłoby bardzo kosztowne dla mieszkańców, a to przełożyłoby się na wzrost czynszów o nawet kilkadziesiąt procent. Co ciekawe, istnieją już regulacje dotyczące budowy przydomowych schronów, które można stawiać bez konieczności uzyskania pozwolenia, a jedynie na zgłoszenie. Przepisy te mają być omawiane w sejmie w ciągu najbliższych tygodni. Ich wprowadzenie ma również ułatwić nabywanie specjalistycznych urządzeń wentylacyjnych niezbędnych przy powstawaniu tego typu konstrukcji. Wprowadzenie obowiązku budowy schronów w nowych budynkach to bez wątpienia kontrowersyjny pomysł, ale warto zastanowić się, czy nie jest to dobry krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa kraju. Ostateczne decyzje będą zależały od szczegółów ustawy, które zostaną przedstawione w parlamencie, a debata na ten temat na pewno będzie bardzo ważna.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *