Wiadomości

Co wprowadzenie klas energetycznych budynków zmieni na rynku nieruchomości?

0 75

W przyszłym roku każdy budynek zostanie sklasyfikowany i otrzyma swoją klasę energetyczną. Jeśli nieruchomość będzie wymagać gruntownej termomodernizacji, to mamy 10 lat na jej przeprowadzenie. Po tym terminie nie będzie możliwa jej sprzedaż lub wynajem. Problem może dotyczyć ponad miliona budynków w kraju.

Już teraz przepisy wymagają, aby przy sprzedaży lub wynajęciu nieruchomości przedstawiać świadectwo efektywności energetycznej. Znajdziemy w nim informację po zapotrzebowaniu energii przez budynek w skali roku oraz zalecenia wpływające na poprawę efektywności energetycznej.

Klasy energetyczne od A do G

Wprowadzone przez Unię Europejską klasy energetyczne są podobne do znanych od wielu lat klas, stosowanych w przypadku urządzeń elektrycznych. Budynki, podobnie jak sprzęt RTV i AGD będą przypisane do klas oznaczanych literami od A do G. Poszczególne klasy będą pokazywały, ile energii potrzebuje budynek, na zaspokojenie swoich potrzeb, takich jak: ogrzewanie i wentylacja, oświetlenie, podgrzewanie powietrza, chłodzenie wody.

Najwyższą kategorią będzie A. Zakwalifikują się do niej najbardziej energooszczędne nieruchomości. Te, które zużywają najwięcej energii, będą przypisywane odpowiednio do kolejnych klas.

Nowa klasyfikacja już od 2024 roku

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju Technologii, które jest odpowiedzialne za wprowadzenie klasyfikacji energetycznej budynków w Polsce, nowe zasady zaczną obowiązywać w 2024 roku. Każdy budynek zostanie sklasyfikowany i otrzyma odpowiednią dla niego literę. Kryteria przynależności do poszczególnych klas przygotowała Krajowa Agencja Poszanowania Energii, będąca spółką Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Klasy energetyczne budynków w zależności od ilości zużywanej energii:

  • Klasa A+ – domy, które wytwarzają więcej energii, niż jej zużywają.
  • Klasa A – domy jednorodzinne, które zużywają 63 kWh energii na metr kwadratowy rocznie oraz budynki wielorodzinne poniżej 59 kWh.
  • Klasa B – domy jednorodzinne, które zużywają 63-157 kWh oraz budynki wielorodzinne poniżej 141 kWh.
  • Klasa C – domy jednorodzinne, które zużywają 157-250 kWh oraz domy wielorodzinne poniżej 223 kWh.
  • Klasa D – domy jednorodzinne, które zużywają 250-344 kWh oraz budynki wielorodzinne poniżej 305 kWh.
  • Klasa E – domy jednorodzinne, które zużywają 344-438 kWh oraz budynki wielorodzinne poniżej 387 kWh.
  • Klasa F – domy jednorodzinne, które zużywają 438-531 kWh oraz budynki wielorodzinne poniżej 469 kWh.
  • Klasa G – domy jednorodzinne, które zużywają ponad 531 kWh na metr kwadratowy rocznie oraz budynki wielorodzinne 469 kWh.

Termomodernizacja labo zakaz sprzedaży i wynajmu

Szacunki pokazują, że w Polsce może być ponad milion budynków, które zostaną przypisane do klasy F lub G. Właściciele tych nieruchomości będą mieli 10 lat na przeprowadzenie termomodernizacji, po której obiekt zostanie przypisany do wyższej klasy. Po tym czasie zakazane będzie sprzedaż nieruchomości lub jej wynajęcie bez przeprowadzenia remontu, w następstwie którego zmniejszy się zużycie energii przez budynek.

Sfinansowanie prac remontowych będzie można zrealizować z obowiązujących już programów i dotacji. Zapowiedziane jest również wprowadzenie nowych programów pomocy dla właścicieli nieruchomości, którzy będą chcieli przeprowadzić termomodernizację swoich obiektów.

Wprowadzone regulacje mają na celu umożliwić realizację planu, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską do 2050 roku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *