Aspekty prawne, Wiadomości

PZFD chce opóźnienia Polskiego Ładu

0 12

Polski Związek Firm Deweloperskich w opublikowanym postulacie zawarł swoje stanowisko, z którego wynika, iż organizacja wnioskuje o późniejsze wprowadzenie zmian podatkowych, jakie Rząd szykuje w ramach projektu „Polskiego Ładu”. PZFD chce, aby reformy weszły w życie nie szybciej niż 1 stycznia 2023 roku. Ponadto organizacja przeciwstawia się niektórym rozwiązaniom, m.in. nie zgadzając się na wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości.

PZFD ocenia zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie

W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich zaproponowany termin wprowadzenia nowych przepisów tj. 1 stycznia 2022 roku jest niewątpliwie rażąco krótki, kiedy weźmie się pod uwagę kompleksowość i skalę wprowadzanych rozwiązań. Nawet jeśli nastąpi błyskawiczne tempo przy uchwalaniu przepisów, to podatnicy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby m.in. dostosować systemy księgowe, czy przeszkolić pracowników w tych zagadnieniach. Ponadto organizacja sceptycznie ocenia skutki proponowanych zmian, które bezpośrednio dotyczą branży deweloperskiej, w tym sektora PRS – Private Rent Sector.

Według PZFD głównym problemem, który już spędza sen z powiek inwestorom nieruchomości, jest pomysł braku możliwości amortyzacji w spółkach zajmujących się wynajmem komercyjnym, a także przy nieruchomościach inwestycyjnych. W obu przypadkach tego typu przedsięwzięcia są bardzo kosztowne i kalkulowane na kilka lat do przodu, dlatego już rozpoczęte projekty nie mają możliwości uwzględnić tak istotnych zmian w swoich planach inwestycyjnych. Proponowane rozwiązania najbardziej dotkną przedsiębiorców amortyzujących budynki oraz lokale mieszkalne. Polski Ład zakłada bowiem, że koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych ww. nieruchomości nie będą mogły być rozliczanie ani na gruncie PIT, ani CIT. Wydatki, jakie przedsiębiorca poniósł, nabywając dany lokal, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, dopiero kiedy zdecyduje się na ich zbycie.

Kolejną kwestią, przy której organizacja ma spore wątpliwości, są zmiany w opodatkowaniu przychodów z tytułu najmu czy dzierżawy. Zdaniem PZFD zaproponowane regulacje odbiorą podatnikom dotychczasową możliwość wyboru najkorzystniejszego sposobu opodatkowania, bowiem nowe zasady wykluczają rozliczenie przychodów z najmu lub dzierżawy w ramach skali podatkowej, pozostawiając jedynie opcję rozliczenia ryczałtowego. Pierwszy wariant wybierali zazwyczaj ci przedsiębiorcy, którzy mieli w planach remont swoich nieruchomości, gdyż wówczas poniesione nakłady finansowe mogli rozliczyć w formie kosztów prowadzenia działalności. To prawo zostanie jednak ograniczone, co zdaniem ekspertów może prowadzić do zmniejszenia standardu wynajmowanych nieruchomości. Ostatnim aspektem, co do którego PZFD ma zastrzeżenia, jest wprowadzenie przepisów, które mają ograniczyć kreowanie sztucznych kosztów uzyskania przychodu w formie tzw. „ukrytej dywidendy”. Zdaniem organizacji organy podatkowe nabędą nieuprawnioną kompetencję, która da im możliwość do doszukiwania się fałszywych transakcji przy wypłatach dokonywanych na rzecz udziałowca bądź podmiotu z nim powiązanym.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *