

W czasach, gdy kredyty mieszkaniowe są drogie i trudno dostępne, atrakcyjną opcją mogą być raty notarialne. Rozwiązanie to nie jest znane wszystkim, jednak czasem pojawia się w ofertach deweloperów. Raty notarialne mają sporo ograniczeń, o których warto wiedzieć. Niosą też ze sobą konkretne korzyści. Można dzięki nim obniżyć cenę, proponować bonusy czy stosować elastyczne metody płatności na rynku, który jest coraz trudniejszy dla kupującego.
Co warto wiedzieć o ratach notarialnych?
Rozwiązanie nazywane ratami notarialnymi można porównać do kupowania elektroniki czy sprzętu AGD na raty zero procent lub z odroczonym terminem płatności. W tym wypadku formalnościami zwykle zajmuje się bank we współpracy z siecią handlową. Podobną opcję można stosować w przypadku nieruchomości.
Niektórzy deweloperzy oferują promocje polegające na rozbiciu płatności na etapy. Przykładowo, część płatności jest regulowana tuż po podpisaniu umowy deweloperskiej, część przed odbiorem mieszkania, a reszta kwoty jest rozbita na miesięczne raty. Przy tym deweloper nie pobiera dodatkowych opłat ani prowizji, dzięki czemu taka opcja jest atrakcyjna dla klienta.
Raty notarialne — formalności
Zabezpieczeniem takiej transakcji jest zadatek oraz między innymi oświadczenie nabywcy o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie opróżnienia lokalu w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej. Inwestor musi też złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie zapłaty rat w okresie 18 miesięcy pomiędzy odbiorem lokalu a umową przeniesienia własności. Dzięki zastosowaniu szeregu zabezpieczeń prawnych deweloper może skorzystać ze skróconej drogi odzyskiwania własności, jeśli nie otrzyma którejś z rat w terminie. Ma również prawo do roszczeń o zwrot nakładów poniesionych na lokal.
Warto przy tym podkreślić, że brak jednorazowej płatności zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego w tym kontekście bardzo ważny jest moment przeniesienia praw własności na nabywcę. Co ważne staje się on właścicielem nieruchomości dopiero po uregulowaniu wszystkich płatności.
Raty notarialne mają szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest brak kosztów dodatkowych i prowizji bankowych. Warto też pamiętać, że deweloper, by zastosować takie rozwiązanie nie musi sprawdzać zdolności kredytowej nabywcy. Jednak z drugiej strony tempo spłaty ceny mieszkania przy ratach deweloperskich jest dużo szybsze niż przy kredycie. Część inwestorów nie może sobie pozwolić właśnie na takie rozwiązanie z powodów finansowych. Kupujący musi znacznie szybciej uregulować należność, zwykle w ciągu maksymalnie kilku lat. Prócz tego umowa, w której stosuje się notarialną płatność ratalną, jest bardziej skomplikowana. Aby dobrze ja zrozumieć, szkic aktu notarialnego warto skonsultować ze specjalistą. Szczególnie ważne są w nim mechanizmy zabezpieczające interesy obu stron czy zasady przekazania prawa własności. Aby transakcja była bezpieczna, należy też sprawdzić stan prawny nieruchomości i kondycję finansową dewelopera, na którego rzecz płacimy raty notarialne.
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz