Aspekty prawne

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – były już pierwsze wypłaty

0 42

W historii doszło do wielu przypadków, w których klienci deweloperów wpłacili pieniądze na ich konto, ale nie otrzymali kluczy do mieszkania przez bankructwo tej firmy. Wprowadzono jednak rozwiązania, które chronią Polaków przed nieuczciwymi firmami. Jednym z nich jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego wypłacono już pierwsze środki.

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ruszył 1 lipca 2022 roku. Celem jego powstania było to, aby kupujący mieszkania lub domy na rynku pierwotnym nie musieli się obawiać, że stracą pieniądze zainwestowane w nieruchomość. Ochrona rozpoczyna się w momencie dokonania pierwszej wpłaty na rachunek dewelopera, a kończy dopiero po przeniesieniu prawa własności do nieruchomości na kupującego.

Jak to działa? Kupujący wpłacają środki na rachunek powierniczy. Deweloperzy odprowadzają składki od każdej wpłaty nabywców. Składki te budują kapitał DFG. Jeśli upadnie deweloper czy bank, DFG zwróci środki wpłacone na zakup mieszkania lub domu.

Od lipca 2024 roku DFG obejmuje wszystkie inwestycje.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – aktualna sytuacja funduszu

Wartość umów zarejestrowanych w systemie DFG wynosi już 75 mld zł. Według danych z końca stycznia 2025 roku Fundusz obejmował ochroną 140 tys. nabywców. Są to osoby, które między 1 lipca 2022 roku a 1 lipca 2024 roku kupiły mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, przy czym realizacja inwestycji nie mogła się rozpocząć wcześniej niż 1 lipca 2022 roku. Jeśli deweloper sprzedał pierwszy lokal przed tym terminem, mógł to robić dalej bez ochrony DFG aż do wspomnianego 1 lipca 2024 roku.

Kiedy można uzyskać zwrot środków z DFG?

Ochrona obejmuje 100% środków, które nabywca wpłacił na rachunek powierniczy. Uzyskanie wypłaty tych pieniędzy jest możliwe, jeśli doszło do:

  • • upadłości dewelopera i nikt nie podjął się dokończenia inwestycji;
  • • odstąpienia od umowy przez nabywcę i nieotrzymania zwrotu pieniędzy od dewelopera w terminie 30 dni od tego odstąpienia;
  • • upadłości banku, który prowadził mieszkaniowy rachunek powierniczy;
  • • odstąpienia od umowy z nabywcą przez syndyka lub zarządcę.

4 przypadki wypłaty z DFG w 2024 roku

Pierwsze osoby skorzystały już z możliwości odzyskania środków dzięki Funduszowi. Były to 4 przypadki, gdzie łącznie wypłacono 2,2 mln zł. Klienci odzyskali pieniądze po tym jak deweloper opóźniał w czasie przeniesienie własności. Każdy przypadek dotyczył umowy podpisanej z inną firmą.

Kiedy można zerwać umowę w przypadku opóźnienia w przekazaniu mieszkania?

Termin przeniesienia własności powinien być podany w umowie między nabywcą a deweloperem. Jeśli termin ten nie zostanie dotrzymany, kupujący może wyznaczyć dodatkowe 120 dni. Jeśli w tym czasie nie zostanie zrealizowane przeniesienie własności, wtedy można odstąpić od umowy. Takie odstąpienie musi zawierać zgodę na wykreślenie z księgi wieczystej odpowiednich roszczeń i musi być złożone z podpisami poświadczonymi notarialnie. Kiedy deweloper je otrzyma, ma 30 dni na zwrot wpłaconych środków. Jeśli tego nie zrobi, wtedy odstępujący od umowy może wystąpić o zwrot do DFG.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *