Sprzedaż nieruchomości

Ceny mieszkań w III kwartale 2022 r. wg raportu PKO BP

0 76

Wstępne szacunki opracowane na podstawie danych PKO Banku Polskiego pokazują, że w III kwartale 2022 r. średnia cena transakcyjna za 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych polskich miastach wzrosła o 0,9% w stosunku q/q i o 10,5% r/r wobec wzrostu o 15,2% r/r w II kwartale 2022. W przypadku pozostałych 10 miast wojewódzkich cena spadła o 5% w stosunku q/q i wzrosła o 3,4% r/r wobec wzrostu o 15,4% r/r w II kwartale 2022.

Największe miasta utrzymały cenę, w mniejszych spadki

Jak już wspomniano, ceny mieszkań w III kwartale 2022 r. zaczęły spadać. Utrzymały się w 6 największych miastach wojewódzkich, a w pozostałych 10 zaczęto już odnotowywać spadki. Średnia cena całkowita mieszkania w III kwartale br. spadła o 5,1% w ujęciu q/q, a wzrosła o 6,1% r/r wobec wzrostu o 19,1% r/r w II kwartale br. Miniony kwartał charakteryzował się również dalszym spadkiem liczby transakcji na rynku mieszkaniowym, co szczególnie zauważalne było w mniejszych miastach wojewódzkich. Ponadto dane PKO BP wskazują, że spadła również średnia powierzchnia użytkowa sprzedawanych mieszkań. Względem II kwartału 2022 była ona bowiem mniejsza o 4 mkw. Mimo iż czynsze na rynku najmu wciąż rosną, to zauważa się już silny spadek popytu inwestycyjnego, co ma związek z wydłużonym okresem zwrotu takiej inwestycji.

PKO BP prognozuje dalszy spadek cen mieszkań

Według ekspertów z PKO BP spadek cen jest opóźnioną reakcją rynku na silne hamowanie popytu przy jednocześnie rosnącej podaży. W związku z informacjami o niskim popycie oraz rosnącej liczbie mieszkań gotowych w ofercie rynku pierwotnego eksperci prognozują dalsze spadki cen mieszkań w perspektywie nadchodzących kwartałów. Co więcej, według nich siła nabywcza na rynku mieszkaniowym już osiągnęła lub jest blisko minimum w obecnym cyklu, co ma związek z doniesieniami o zakończeniu podwyżek stóp procentowych. W przyszłych kwartałach wzrost siły nabywczej będzie raczej powolny i wynikał będzie z poprawy relacji tempa wzrostu nominalnych dochodów względem cen nieruchomości. W dalszej przyszłości do poprawy siły nabywczej przyczynią się również obniżki stóp procentowych NBP.

Wzrost cen dopiero w 2025

Eksperci PKO BP zakładają, że powrót cen do silniejszego trendu wzrostowego nastąpi  nie wcześniej niż w roku 2025. Uzasadniając, wskazują oni na znaczną redukcję nowych inwestycji mieszkaniowych, prognozy powolnej odbudowy popytu i lepkość cen mieszkań, czyli opóźnione dostosowywanie się ich do podaży i popytu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *