Nowe nieruchomości komercyjne, Wiadomości

Biurowce coraz częściej wykorzystywane także po godzinach pracy

0 16

W ostatnich latach model funkcjonowania nieruchomości komercyjnych zmienił się wskutek pracy hybrydowej, rosnącej konkurencji na rynku nieruchomości oraz nowych oczekiwań najemców. Z drugiej strony przestrzenie biurowe mają ogromny potencjał i ich życie nie musi kończyć się o godzinie 17. Wielu właścicieli już to dostrzega i zaczyna go aktywnie wykorzystywać.

To fundamentalna zmiana dla rynku nieruchomości komercyjnych

Jeszcze dziesięć lat temu biurowce pracowały od rana do godz. 17. Od pewnego czasu generują przychody również wieczorami oraz podczas weekendu. Co dzieje się w tych biurowcach po godzinach? Warsztaty, zajęcia sportowe, wydarzenia społecznościowe czy spotkania biznesowe. Tym samym biurowce mogą dzisiaj być nie tylko miejscem pracy, ale i platformą usługową, społeczną czy biznesową.

W rozmowie z businessinsider.com.pl, założyciel Blue Bolt zauważył, że właściciele nieruchomości szukają nowych źródeł wartości. Jak podkreślił, nie chodzi już jedynie o wynajem powierzchni, ale o maksymalne wykorzystanie wszystkich zasobów, w tym sal, biurek i parkingów. Co ważne, skala tych działań wzrasta w bardzo szybkim tempie. Istotną rolę w tej transformacji odgrywa technologia. Cyfrowe systemy dostępu i rezerwacji umożliwiają zarządzanie biurowcem niemal bezobsługowo, również poza standardowymi godzinami pracy. Użytkownicy mogą samodzielnie rezerwować przestrzeń, zapraszać gości i brać udział w wydarzeniach, bez udziału recepcji.

Biurowce jako przestrzeń do życia, a nie tylko do pracy

Zmianę roli biurowców widać już w nowoczesnych projektach i strategiach zarządzania nieruchomościami. Obecnie coworking, przestrzenie eventowe, strefy rekreacji i fitness sprawiają, że biuro jest integralną częścią stylu życia ludzi. Budowanie społeczności, czyli tzw. community building, to jeden z kluczowych elementów strategii właścicieli nieruchomości. Dlatego biurowce organizują wydarzenia sportowe, warsztaty, spotkania networkingowe i inicjatywy rodzinne. Dzięki temu użytkownicy coraz częściej wracają do biurowców również po godzinach pracy. Trend ten potwierdzają też dane rynkowe.

Jak zauważa Jan Szulborski, Business Development & Insight Manager w Cushman & Wakefield, biurowce przestają być hermetyczną strukturą, a stają się integralną częścią tkanki miejskiej. Coraz istotniejszą rolę odgrywają też projekty mixed-use, które łączą funkcje biurowe, mieszkaniowe, handlowe i rozrywkowe. Takie kompleksy działają praktycznie przez całą dobę.

Czy biurowce będą pomagać potrzebującym?

Nowy model funkcjonowania biurowców otwiera także możliwości współpracy z organizacjami społecznymi. Fundacje potwierdzają, że potencjał współpracy z właścicielami biurowców jest bardzo duży. Dla przykładu, Adgar Poland udostępnił pro bono przestrzeń Fundacji Zachód Wschód na potrzeby szkoły dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Inne inicjatywy to organizacja wydarzeń charytatywnych i udostępnianie powierzchni organizacjom społecznym.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *