Porady dla deweloperów, Sprzedaż nieruchomości

Rozwiązania ekologiczne w nowych mieszkaniach i domach

0 62

Eko rozwiązania coraz częściej stosowane są w budownictwie. Programy dotujące systemy fotowoltaiczne czy benefity z zazieleniania działek skutecznie zachęcają inwestorów do pamiętania o ekologii na każdym etapie prac. Dodatkowo coraz wyższe normy efektywności energetycznej mobilizują firmy budowlane do dbania o niski poziom energii nieodnawialnej, którą zużywa się w budynku do ogrzewania pomieszczeń czy wody. Nowe standardy to droższe budowy, dlatego deweloperzy rzadko dbają o to bardziej niż potrzeba. Budownictwo wielo- i jednorodzinne bardzo różni się od siebie pod względem podejścia do ekologii. Oto garść szczegółów.

Branża nieruchomości gra w zielone

Polityka zrównoważonego rozwoju rynku budowlanego na potrzeby nieruchomości oznacza między innymi wspomniane już podnoszenie norm efektywności energetycznej. Dotyczy to oczywiście nowych budynków i oznacza stosowanie do budowy materiałów wyższej jakości, które gwarantują większą szczelność dachu i ścian. Z powodu rosnących kosztów materiałów budowlanych inwestorzy w budownictwo wielorodzinne znajdują inne sposoby by być bardziej eko. Rzadko w ramach ich projektów powstają budynki o wyższych standardach energetycznych niż to wymagane. Dużo częściej deweloperzy dbają o infrastrukturę taką jak ścieżki rowerowe czy projektują parki w obrębie osiedli. Choć koszty z pewnością mają w tej kwestii znaczenie, istnieją też inne powody takiej postawy. Z informacji zebranych przez deweloperów wynika, że dostęp do miejsc parkingowych czy ścieżek dla rowerów jest dla kupujących dużo ważniejszy niż szczelność budynku. Teren zielony blisko domu to atut dla większości zainteresowanych kupnem mieszkania.

Nieco inaczej do sprawy podchodzą właściciele domów jednorodzinnych. Coraz większa świadomość zwrotu kosztów materiałów dobrej jakości i standard energetyczny domu ma dla nich często kluczowe znaczenie. Dlaczego? Ponieważ bezpośrednio przekłada się on na przyszłe koszty utrzymania domu. Znaczący wpływ na nie ma również przydomowa instalacja fotowoltaiczna. Produkcja prądu na swoje potrzeby i samodzielne zarządzanie nim przynosi też inne korzyści. Wsparcie państwa w postaci dotacji zachęciło już około 14% właścicieli domów by pozyskiwać energię właśnie w ten sposób. Dzięki temu zwiększa się odsetek czystej energii w naszym ogólnym bilansie.

Ile kosztuje eko

Domy o wysokim standardzie energetycznym wciąż są droższe od tradycyjnych. W ostatnim roku stosunek ceny do jakości poprawił się i eko dom wymaga nakładów większych tylko od 9 do 15%. Jednak decyzja inwestorów nie zawsze jest łatwa i oczywista. Mimo że wyższe nakłady zwracają się w tańszej eksploatacji, jest to wyrównanie, na które trzeba czekać.

Branża budowlana, która obecnie przeżywa falę wzrostów cen jest więc w trudnej sytuacji. Pomóc mogą wspomniane w tekście programy wsparcia Państwa. Jednym z aktualnych działań tego typu, które cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych jest nabór wniosków do programu “Mój Prąd 4.0”. Można dzięki niemu uzyskać zwrot części kosztów, jakie poniesiemy montując w swoim domu sieć fotowoltaiczną.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *