Według lipcowego odczytu Indeksu Nastrojów Deweloperów 13,6% ankietowanych przewiduje dalszy wzrost cen na rynku nieruchomości. Ich spadku spodziewa się jedynie 7,8%. Natomiast zdecydowana większość, bo aż 75,7% mówi o stabilizacji cenowej.
Specjaliści nie przewidują dynamicznych zmian cen w najbliższych miesiącach. Niewielką przewagę głosów po stronie podwyżek tłumaczą oni wyższymi cenami w nowo wprowadzanych projektach, mianowicie względem inwestycji już realizowanych. Owszem coraz większa liczba promocji przemawia za tym, iż w niektórych lokalizacjach widać spadki cenowe, ale jednak należy pamiętać, że wiele promocji ma charakter pozacenowy, na przykład związany z harmonogramem płatności.
Jak wskazują wyniki badania, niemal 60% ankietowanych deweloperów deklaruje, że wyniki sprzedażowe utrzymają się na poziomie podobnym do obecnego. Jak tłumaczą specjaliści, choć sprzedaż jest na niskich poziomach, to większość deweloperów nie spodziewa się już kolejnych głębokich spadków w najbliższych miesiącach. Otóż, według nich, oferta na rynku pierwotnym się odbudowała, a przez to nabywcy zyskali szeroki wybór mieszkań, i jeśli znajdą odpowiednią dla siebie nieruchomość, to jest duża szansa, że zdecydują się na jej zakup. Nie bez znaczenia jest tutaj też pamięć o okresie z 2023 r. kiedy to oferta deweloperska topniała z dnia na dzień. Ponadto warto dodać, że na wyniki sprzedażowe pozytywnie wpływają także szeroko prowadzone akcje promocyjne.
Ankietowani w badaniu wśród głównych czynników niepewności wskazali nowy program mieszkaniowy. Bez wątpienia wzbudza on wiele wątpliwości wśród nabywców, których część decyduje się na wstrzymanie decyzji do stycznia przyszłego roku, kiedy to, zgodnie z zapowiedziami, rządowy program dopłat do kredytów ma wejść w życie.
Klienci salonów nie liczą na spadki cen
Ankieta przeprowadzona wśród klientów salonów sprzedaży na dwunastu inwestycjach deweloperskich w największych miastach pokazała, iż blisko 83% z nich nie spodziewa się spadku cen nieruchomości. Otóż nabywcy zdają sobie sprawę z aktualnego poziomu cen i sytuacji na rynku i wiedzą, że powrót do wartości sprzed roku jest niemożliwy. 48,3% ankietowanych przewiduje stabilizację cen i utrzymanie się ich na obecnych poziomach. Natomiast 34,2% z nich przewiduje kolejne wzrosty cen.
Według specjalistów, skoro 1/3 badanych uważa, że ceny mogą dalej rosnąć, to nie będą oni zbytnio odwlekali decyzji o zakupie mieszkania. Nie oznacza to jednak, że wciąż poszukują oni korzystnej dla siebie oferty, licząc na okazje lub odwlekając zakup, co nie wyklucza tego, że i tak najprawdopodobniej wydarzy się on w najbliższej przyszłości.
Pozostałych poszukujących sytuacja zmusza do zaakceptowania obecnego poziomu cen, lub też szukania innej alternatywy, jak na przykład wynajmu, samodzielnej budowy domu, itd., gdyż oczekiwanie na spadki cenowe może okazać się stratą czasu. Jak dodają analitycy, ceny zakupu działek, budowy i obsługi procesu nie pozwolą deweloperom, którzy ostatnio wystartowali z inwestycjami, na znaczące obniżki cen.
-
-
-
Produkcja budowlano-montażowa w lipcu wg danych GUS
5 września 2024 -
Sprzedaż nowych mieszkań w II kwartale 2024 r. wg raportu JLL
2 września 2024 -
Mieszkania w ofercie deweloperów w czerwcu 2024
28 sierpnia 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022
-
Wsparcie mieszkalnictwa – czego chcą Polacy?
12 września 2024 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz