

1 lipca 2022 roku weszła w życie nowa ustawa deweloperska, która narzuca na deweloperów obowiązek gromadzenia środków w ramach Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ma on chronić interesy kupujących na rynku pierwotnym i zapewniać im zwrot pieniędzy nawet w razie upadłości podmiotu sprzedającego. Okazuje się jednak, że nabywcy nie zawsze są chronieni.
DFG to odpowiedź na konieczność zabezpieczenia interesów kupujących, ponieważ zazwyczaj kupują oni od deweloperów tak zwaną „dziurę w ziemi”. Oznacza to, że lokal, którego będą właścicielami jeszcze nie powstał, a do jego odbioru zazwyczaj pozostaje kilka lat. Przez ten czas sporo może się wydarzyć, łącznie z tym, że deweloper ogłosi upadłość. Przed lipcem tego roku kupujący nowe mieszkania mieli w takim przypadku niewielkie pole manewru – tracili pieniądze i zostawali bez mieszkania.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – czym jest?
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał na mocy Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Za jego obsługę odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak wyjaśnia Małgorzata Ślepowrońska, prezes UFG, od 1 lipca 2022 roku DFG zapewni nabywcom domów lub mieszkań na rynku pierwotnym zwrot wszystkich zainwestowanych pieniędzy, zarówno w przypadku upadłości dewelopera, jak i banku, prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Dodatkowo zaznacza, że o zwrot środków będzie można się ubiegać także wtedy, gdy prawo własności nie zostanie przeniesione w odpowiednim terminie albo deweloper nie usunie wad istotnych.
Kiedy chroni DFG?
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chroni osoby fizyczne, które po 1 lipca 2022 roku zawarły umowę deweloperską, dotyczącą kupna domu lub mieszkania z rynku pierwotnego. Ważne jest, aby lokum było wykorzystywane w celach mieszkaniowych, niezwiązanych z prowadzeniem tam jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Można za to bez żadnych ograniczeń przeznaczyć lokum od razu na wynajem, nie trzeba mieszkać w nim osobiście.
DFG gwarantuje zwrot środków, jeśli deweloper nie wywiąże się z umowy (ogłosi upadłość, spóźni się z odbiorem czy będzie chciał oddać wadliwe lokum) i obowiązuje do momentu przeniesienia prawa własności na nabywcę.
DFG chroni nie tylko środki wpłacone w poczet zakupu mieszkania, ale także miejsca w garażu, komórki lokatorskiej czy tarasu.
Kiedy ochrona nie obejmuje?
O zwrot środków w ramach DFG nie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy ani nawet osoby fizyczne, które kupiony dom czy mieszkanie planują wykorzystać w celach związanych ze swoją działalnością gospodarczą (np. urządzić tam biuro, magazyn czy miejsce spotkań z klientami). Oczywiście nie oznacza to, że wykorzystywanie lokum do takich celów jest zakazane. Aby być objętym ochroną DFG, trzeba jednak z tym poczekać do momentu przeniesienia prawa własności.
Warto również pamiętać o tym, że DFG działa tylko w przypadku rynku pierwotnego, co oznacza, że nie otrzymamy ewentualnego zwrotu środków, jeśli nieruchomość została nabyta z drugiej ręki, nie bezpośrednio od dewelopera.
Prawdą jest, że ochroną objęte jest nie tylko mieszkanie czy dom, ale wyłączony z niej jest dodatkowy garaż, który kupimy od sąsiada czy ogródek działkowy wraz z domkiem, wydzierżawiony od ROD.
Ważna jest również data podpisania umowy. Jeśli zawarliśmy ją przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 1 lipca 2022 roku, to nawet gdy dom czy mieszkanie nie zostało jeszcze oddane, DFG nas nie chroni.
-
-
Nie będzie spadków cen mieszkań na rynku pierwotnym
26 maja 2023 -
Mieszkanie Plus – koniec programu
23 maja 2023 -
-
Bezpieczny Kredyt – nie będzie 0 procent
16 maja 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Rząd ogłosił koniec programu Mieszkanie Plus
29 maja 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz