Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Ceny ofertowe nieruchomości w III kwartale 2022 r. wg raportu Nieruchomosci-online.pl

0 71

Jak wynika z raportu Nieruchomosci-online.pl podsumowującego III kw. bieżącego roku, pomimo wciąż utrzymujących się wysokich średnich cen ofertowych mieszkań i domów obserwuje się ich względną stabilizację, czego natomiast nie można powiedzieć o działkach, które w wielu regionach w kraju wciąż drożeją.

Raport Nieruchomosci-online.pl analizuje średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego w miastach wojewódzkich. Największe wzrosty cenowe odnotowano w segmencie kawalerek. W porównaniu do II kw., w III kw. 2022 r. lokale o najmniejszych metrażach najbardziej podrożały w Zielonej Górze (o 7,9%) i Rzeszowie (o 6,8%). Natomiast sytuacja cenowa większych mieszkań była nieco stabilniejsza z maksymalnym wzrostem w niektórych miastach o 4-5%. Specjaliści podkreślają jednak, że biorąc pod uwagę sytuację we wszystkich miastach wojewódzkich i dostępnych tam lokali o różnych metrażach, to w zasadzie można stwierdzić, iż w III kw. tego roku przyniósł stabilizację i jedynie korektę średnich cen – w górę lub w dół, wynoszącą mniej niż 2%.

Z danych portalu wynika również, że popyt na mieszkania systematycznie maleje. Liczba zainteresowanych mieszkaniami na Nieruchomosci-online.pl w III kw. zmniejszyła się o 15% w porównaniu do poprzedniego kw., jak również o 36% rdr. Obecnie na rynku nieruchomości przeważają transakcje gotówkowe, a preferowane są mniejsze lokale z przeznaczeniem na wynajem. Bez wątpienia mniejsze zainteresowanie większymi mieszkaniami to rezultat dzisiejszej wysokości stóp procentowych, mających wpływ na brak zdolności kredytowej wielu potencjalnych nabywców.

Na rynku najmu tanieją jedynie duże mieszkania

Wysoki popyt na rynku najmu w III kw. przypisuje się: studentom rozpoczynającym rok akademicki, osobom, których obecnie nie stać na własne mieszkanie z powodu drożejących kredytów oraz imigrantom z Ukrainy i Białorusi. Zainteresowanie lokalami na wynajem było o aż 50% większe w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jednocześnie podaż mieszkań na wynajem zmniejszyła się w ciągu roku o 56%.

Obecnie najwięcej trzeba zapłacić za wynajem mieszkań 1- i 2- pokojowych. Jedynymi miastami, w których odnotowano spadek stawek przy tych wielkościach były Gdańsk, Lublin i Bydgoszcz. Natomiast w przypadku mieszkań 3-pokojowych już w połowie miast wojewódzkich odnotowano wyraźniejsze korekty cenowe, jak np. w Gdańsku, Katowicach czy Szczecinie gdzie czynsze zmalały nawet o ponad 10%. Jak zawsze, najdroższym miastem pozostaje Warszawa, gdzie wynajęcie kawalerki to obecnie średni koszt 2,5 tys. zł, a mieszkania dwupokojowego 3,9 tys. zł.

Stabilizujące się ceny domów i rosnące ceny gruntów   

Zestawienie danych z obecnego i poprzedniego kw. pokazuje stabilizujący się trend cenowy w segmencie domów. Jedynie w 5 miastach wojewódzkich odnotowano zauważalny (co najmniej 2%) wzrost średniej ceny ofertowej. Natomiast we Wrocławiu, Białymstoku i Bydgoszczy po ponad rocznym systematycznym wzroście cen z kwartału na kwartał, teraz w końcu zaliczyły one swój pierwszy spadek.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w segmencie działek i gruntów. Pomimo spadku popytu wywołanego powszechnymi problemami z uzyskaniem kredytów oraz obaw związanych z rosnącymi kosztami budowy domu, w 9 stolicach województw ceny gruntów wciąż rosną, mi. in. w Kielcach, Szczecinie i Toruniu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *