

Choć zdolność kredytowa Polaków wciąż się poprawia, nie przekłada się to na łatwiejszy dostęp do lokali. Jednoczesny wzrost cen nieruchomości i kurcząca się oferta lokali sprawiają, że trudno dziś znaleźć mieszkanie nawet w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%.
Ceny przeganiają coraz lepszą zdolność kredytową
We wrześniu 2023 średnia zdolność kredytowa gospodarstw domowych o różnym dochodzie wzrosła od 26 do 30% w skali rok do roku (dane RynekPierwotny.pl). W niektórych dużych miastach, takich jak Kraków czy Trójmiasto, wzrost zdolności kredytowej prawie zupełnie zniwelowały podwyżki cen mieszkań. Przez to lokale dostępne w ramach BK 2% mają coraz mniejszy metraż.
Rok 2022 zdominowały podwyżki stóp procentowych i zaostrzenia w polityce monetarnej. Była to reakcja na pogłębiający się kryzys gospodarczy. Wskutek tych decyzji aktywność w branży kredytowej zmniejszyła się do minimum, a zdolność kredytowa Polaków znacznie spadła. Dziś sytuacja się zmieniła, ale realna dostępność mieszkań wciąż jest mała. Wszystko przez drożyznę panującą w branży. Podwyżki stawek na rynku mieszkaniowych zniwelowały różnicę w zdolności kredytowej, szczególnie w segmencie dużych lokali. Możliwości nabywcze inwestorów realnie wcale nie są dziś wyższe o 20 czy 30% niż przed rokiem. Trudno aby tak było, skoro w okresie od sierpnia 2022 do sierpnia 2023 ceny nieruchomości mieszkalnych wzrosły w dużych miastach o od 11 do nawet 25%.
Wsparcie popytu i jego skutki
Sierpień 2023 to drugi miesiąc, w którym można wnioskować o preferencyjny Bezpieczny Kredyt 2%. Działanie to otworzyło drogę do własnego lokum wielu osobom, których do tej pory nie było na to stać. Wzmożony popyt w sektorze mieszkań przełożył się na wzrosty cen. Aktywność wykazują obecnie również inwestorzy, którzy odkładali do tej pory decyzje zakupowe w nadziei na spadki cen. Sytuacja jasno pokazuje, że nie ma na co czekać i będzie tylko drożej.
Właściciele nieruchomości, widząc tak duże zainteresowanie, mocno podnieśli ceny. Według danych Expandera i Rentier.io w sierpniu mieszkania podrożały w Toruniu o ponad 6% z miesiąca na miesiąc. W Gdyni skok zatrzymał się na poziomie 5,7%, a w Krakowie wyniósł 5%. Właśnie dlatego realne problemy ze znalezieniem lokum o odpowiednim metrażu mają obecnie nawet beneficjenci BK 2%. Wynika to bezpośrednio z ograniczeń samego programu. Dziś osoba samotna, która nie dysponuje wkładem własnym, może sobie pozwolić na lokal w Krakowie o maksymalnym metrażu 38 metrów kwadratowych. Małżeństwo ma szansę kupić mieszkanie obejmujące 45 metrów kwadratowych.
-
-
Mniejsza aktywność deweloperów
28 listopada 2023 -
Rynek nieruchomości gruntowych: wyższe ceny, mniej transakcji
24 listopada 2023 -
Kwoty kredytów mieszkaniowych coraz wyższe
20 listopada 2023 -
Kupno nieruchomości – jaki jest udział transakcji gotówkowych?
16 listopada 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Czym jest scoring kredytowy?
1 grudnia 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz