Sprzedaż nieruchomości

Jak się przygotować do negocjacji z deweloperem?

0 65

Mimo że deweloperzy niechętnie negocjują ceny sprzedawanych przez siebie nieruchomości, zawsze warto podjąć próbę jej obniżenia. Przed rozmowami z deweloperem warto zebrać argumenty i zastanowić się, co chcemy zyskać. Nie zawsze musimy negocjować obniżkę ceny, aby ostateczny bilans był dla nas korzystny.

Popyt na mieszkania jest bardzo duży. Zwiększenie dostępności kredytów mieszkaniowych, poprawa zdolności kredytowej i obniżeni kosztu kredytu sprawia, że coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania. Podaż ciągle jest jednak niewystarczająca i deweloperzy nie mają problemu ze sprzedażą tego, co wybudują. Często inwestycje wyprzedają się na samym początku ich realizacji.

Sytuacja na rynku sprawia, że deweloperzy niechętnie negocjują warunki cenowe. Koszty związane z zakupem mieszkania są jednak tak duże, że warto mieć pewność, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby zapłacić jak najmniej.

Co negocjować z deweloperem?

Zanim usiądziemy do rozmów, trzeba dobrze poznać lokalny rynek i konkurencję. Warto również rozmawiać równolegle z kilkoma podmiotami, oferującymi interesujące nas mieszkania. Dzięki temu sprawdzimy, jak bardzo są skłonni do ustępstw.

To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy nie kupujemy nieruchomości, w której chcemy mieszkać, tylko realizujemy cel inwestycyjny. W takim przypadku jesteśmy bardziej elastyczni, wybierając lokalizację czy standard wykończenia. Mniejsze koszty początkowe są w tym przypadku istotne pod kątem określenia oczekiwanego zwrotu z inwestycji.

Obniżkę ceny będzie nam łatwiej uzyskać, jeśli decydujemy się na zakup mniej popularnej nieruchomości. Jeśli interesuje nas duże mieszkanie z większą liczbą pomieszczeń, czy o nietypowym układzie możemy liczyć na cenę niższą niż w pierwotnej ofercie.

Na lepszej pozycji na starcie negocjacji są osoby, które kupują za gotówkę. Dotyczy to szczególnie zakupów gotowych już nieruchomości. W takim przypadku deweloper nie musi czekać na uzyskanie przez kupującego finansowania i transakcja może być zrealizowana niemal od ręki. Na korzystny rabat mogą też liczyć inwestorzy kupujący od razu kilka nieruchomości.

Jakie korzyści możemy uzyskać?

Z deweloperem warto rozmawiać nie tylko o cenie mieszkania. Zamiast rabatu przedsiębiorca może nam zaoferować dodatkowe miejsce postojowe, czy komórkę lokatorską bez dodatkowych opłat.

Biorąc pod uwagę czynniki, które wpływają na cenę mieszkania i koszty ponoszone w związku z realizacją inwestycji takie rozwiązanie może być korzystne dla obu stron. Trzeba przy tym pamiętać, że pomieszczenie przynależne lub garaż, to często koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W cenie mieszkania, czyli bez dodatkowych kosztów, deweloper może nam również zaproponować wprowadzenie zmian lokatorskich. W takim przypadku na swój koszt deweloper może przygotować zarówno zmiany na projekcie, jak i wykonanie zmian w lokalu. Możliwa jest częściowa zmiana układu pomieszczeń, zmiana instalacji, czy wykonanie dodatkowych punktów świetlnych, gniazdek i włączników. Czasochłonne i kosztowne zmiany nie będą wtedy obciążać kupującego na etapie wykańczania mieszkania.

Koleją opcją jest wynegocjowanie podwyższenia standardu mieszkania poprzez użycie lepszej jakości i droższych materiałów wykończeniowych (w przypadku opcji wykończenia pod klucz) albo np. montaż klimatyzacji.

Im lepiej przygotujemy się do negocjacji i mocniejszych argumentów użyjemy, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy kompromis. Nigdy nie ma gwarancji, że deweloper będzie skłonny do negocjacji, ale są one niezobowiązujące i w przypadku fiaska nie musimy zawierać umowy, jeśli uznamy, że jest ona dla nas niekorzystna.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *