Obecnie, jak wskazują eksperci cytowani przez „Puls Biznesu”, możemy spodziewać się kolejnej zmiany, tym razem w segmencie domów jednorodzinnych. Niestety zgodnie z prognozami, ich cena prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości. Co jednak stoi za tym trendem?
Program Kredyt #naStart i nowe możliwości dla rodzin wielodzietnych
Najsilniejszym impulsem, który ma wpłynąć na wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi, jest wprowadzenie programu Kredyt #naStart. Kierowany jest on szczególnie do rodzin wielodzietnych — oferuje im dopłaty do kredytów z oprocentowaniem obniżonym do 0 proc., co jest znaczącym wsparciem finansowym. Dzięki temu rodziny posiadające co najmniej troje dzieci mogą rozważać sprzedaż swoich obecnych mieszkań w zamian za przeprowadzkę do przestronniejszych domów jednorodzinnych.
W dobie rosnących cen mieszkań w miastach, a także popularyzacji pracy zdalnej i hybrydowej, zakup domu jednorodzinnego staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą. Jak łatwo zauważyć, dom jednorodzinny często oferuje więcej przestrzeni w porównaniu do cztero- czy pięciopokojowego mieszkania, a przy tym jego koszt może być nawet mniejszy od tego rodzaju mieszkania, zwłaszcza zlokalizowanego w większym mieście.
Rosnące koszty budowy
Mimo korzyści finansowych związanych z niższym oprocentowaniem kredytów przyszli nabywcy domów mogą także napotkać na wyższe koszty budowy. Eksperci cytowani przez „Puls Biznesu” szacują, że wzrost kosztów budowy domów jednorodzinnych może w tym roku wynieść od 6 proc. do 12 proc., co jest wynikiem m.in. wzrostu cen materiałów budowlanych i prac remontowych. To z kolei może wpłynąć na ostateczne ceny rynkowe nowych domów.
Ograniczenia w programie dopłat
Warto również pamiętać, że program Kredyt #naStart ma swoje ograniczenia, w tym m.in. limit 15 tys. wniosków na kwartał. Po jego osiągnięciu nabór wniosków zostanie tymczasowo wstrzymany.
Trzeba pamiętać o tym, że polityka rządowa w zakresie mieszkaniowym, w tym dalsze programy wsparcia dla nowych kupujących, mogą istotnie wpłynąć na rynek. Jeśli rząd wprowadzi kolejne udogodnienia lub ulgi podatkowe dla budownictwa jednorodzinnego, może to dodatkowo pobudzić rynek. Dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi decyzjami politycznymi i ich wpływem na sektor nieruchomości.
-
-
Podaż mieszkań w III kw. 2024 r. wg raportu PKO BP
7 stycznia 2025 -
-
Zmiany w planowaniu przestrzennym – co z budową mieszkań?
27 grudnia 2024 -
Rząd rezygnuje z planowanego programu dopłat do kredytów
23 grudnia 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Sytuacja finansowa firm deweloperskich w III kwartale 2024 r.
10 stycznia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz