Wiadomości

Ogromny wzrost popytu na kredyty hipoteczne

0 71

W lipcu 2023 złożono ponad 43 tysiące wniosków o kredyt hipoteczny. W skali miesiąc do miesiąca oznacza to wzrost przekraczający 97%. Szacunki te wynikają z danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej. Tak duże ożywienie można tłumaczyć tylko otwarciem naboru do programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jego potencjalnymi beneficjentami może być aż 60% lipcowych wnioskodawców. 

Długo oczekiwane ożywienie w branży kredytów

Skalę wzrostu zainteresowania łatwiej ocenić, gdy aktualne dane porównamy z zeszłym rokiem. W lipcu 2022 wniosków o kredyt hipoteczny było tylko 14 tysięcy. Lipcowe, aktualne dane oznaczają więc wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi o 208% rok do roku. Równie dobre wyniki osiągano tylko w okresie między lutym a lipcem 2021. Wtedy boom kredytowy był następstwem wyjątkowo niskich stóp procentowych. 

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu wyniosła 410 tys. zł. Oznacza to, że była wyższa o 21% w stosunku do lipca 2022. Jednak w skali miesiąc do miesiąca wartość ta oznacza wzrost o 7%. Drogie mieszkania i tańsze kredyty mobilizują inwestorów do wnioskowania o wysokie kwoty.

Lipcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe pokazał potężny wzrost. Wartość wniosków kredytowych, które w tym czasie trafiły do banków, była o 273% wyższa niż przed rokiem. Jest to najlepszy wynik od 2008 roku, czyli od utworzenia Indeksu.

Skąd taka zmiana?

Tak ogromny wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi wynika z kilku powodów. Wpływa na to wspomniany już rządowy program BK 2%. Analitycy oceniają, że ponad połowa złożonych w lipcu wniosków może dotyczyć właśnie wspieranej przez rząd pożyczki na preferencyjnych zasadach. Na rynku działają jednak obecnie nie tylko inwestorzy tego typu. Część osób decyduje się na kredyt, ponieważ jest on bardziej dostępny, a zdolność kredytowa wyższa. Wpływa to na podniesienie poziomu zaufania do branży kredytowej. Sytuacja gospodarcza powoli się poprawia, a wynagrodzenia rosną. W tej sytuacji część kupców, którzy do tej pory odkładali inwestycję w lokum, właśnie się na to decyduje.

Wnioskujących jest więcej, a ich celem jest uzyskanie wyższej kwoty pożyczki mieszkaniowej. Wynika to nie tylko z rosnącej zdolności kredytowej Polaków, ale też wyższych cen mieszkań. Wiele rodzin musi pożyczyć więcej, aby móc sobie pozwolić na metraż odpowiadający ich potrzebom.

Znaczenie ma też niska baza porównawcza Indeksu. Warto zauważyć, że od maja 2021 do sierpnia 2022 był on w silnym trendzie spadkowym. Dlatego różnica związana z aktualnym ożywieniem jest jeszcze wyraźniejsza.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *