Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Jaka kwota kredytu jest dostępna dla przeciętnie zarabiającego Polaka?

0 64

Z raportu AMRON-SARFIN wynika, że liczba aktywnych umów o kredyt mieszkaniowy wynosiła w Polsce na koniec 2023 roku blisko 2,3 mln. Dynamiczny wzrost cen nieruchomości spowodował, że Polacy muszą zaciągać coraz wyższe zobowiązania, aby zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu. Według BIK-u średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lutym 2024 r. to 427,22 tys. zł. Czy taka kwota jest dostępna dla średnio zarabiającego Polaka?

Portfele Polaków w 2024 roku

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw za styczeń 2024 r. wyniosła 7768,35 zł brutto, co oznacza wzrost o 12,8% w stosunku do tego samego miesiąca 2023 roku. Towarzyszyła temu inflacja, która w styczniu 2024 roku wynosiła 3,9%. To oznacza, że rzeczywiście mamy przeciętnie do dyspozycji więcej pieniędzy. Czy jednak przekłada się to na możliwość uzyskania wyższego kredytu?

Zdolność kredytowa Polaków na stabilnym poziomie

Barometr hipoteczny rankomat.pl jest wskaźnikiem, który pokazuje, ile środków może pożyczyć osiągający średnie zarobki Polak na zakup nieruchomości. Jego wartość ustalana jest na podstawie analizy standardowych ofert kredytów hipotecznych w 10 bankach. Pod uwagę brane są typowe profile kredytobiorców – rodzina z jednym lub dwójką dzieci, single lub pary bez potomstwa. Okazało się, że od października 2023 roku dostępność kredytów hipotecznych utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Zmiany w tym zakresie, które mogą nastąpić w najbliższym czasie, zależą od stóp procentowych, a tym samym – od inflacji. Kolejne obniżki spowodowałyby, że przeciętny Polak może uzyskać wyższy kredyt.

Jaką kwotę kredytu może uzyskać przeciętnie zarabiający Polak?

Wartość wspomnianego wskaźnika według stanu na początek marca 2024 roku wynosiła 498,7 tys. zł. Tyle może pożyczyć przeciętnie zarabiający Polak na zakup nieruchomości. To oznacza wzrost o 60 tys. zł w stosunku do marca 2023 roku, co daje wynik o 13,7% wyższy. Problem w tym, że w tym czasie ceny nieruchomości poszły w górę o ponad 20%.

Rodzina, która ma jedno dziecko i dochody na poziomie 10 tys. zł netto, może uzyskać blisko 600 tys. zł kredytu. W tej grupie odbiorców odnotowano największy wzrost kwotowy – o 68 tys. zł. Co ciekawe, bardzo duża jest rozpiętość ofert w zależności od banku. Najniższa wynosi 334 tys. zł, a najwyższa – 724 tys. zł. Jeśli chodzi o rodziny z dwójką dzieci o takich samych dochodach, maksymalna kwota jest identyczna, ale już średnia – niższa i wynosi 531 tys. zł. To o 60 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Widać, że w przypadku tej grupy zdolność kredytowa wyraźnie wzrosła w ostatnich miesiącach.

Najniższą zdolność mają single. Przy zarobkach na poziomie 6 tys. zł miesięcznie średnio mogą uzyskać na zakup nieruchomości 379 tys. zł (w zależności od banku – od 306 do 448 tys. zł). Jeśli chodzi o pary bez dzieci z zarobkami na poziomie 8 tys. zł, mogą średnio uzyskać 486 tys. zł – o 62 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *