

Wzrost kosztów materiałów budowlanych lub robocizny może sprawić, że deweloper będzie chciał podnieść cenę mieszkania. Po podpisaniu umowy z nabywcą taką zmianę może jednak wprowadzić tylko w ściśle określonych sytuacjach.
Realizacja projektu deweloperskiego zajmuje co najmniej kilkanaście miesięcy. Czasami budowa trwa nawet kilka lat. W tym czasie wiele czynników wpływających na cenę mieszkania może ulec zmianie.
Deweloper musi poprawnie oszacować koszt budowy
Cena lokalu musi z nawiązką pokrywać koszty budowy. Składa się na nie wiele czynników, które są zmienne. W trakcie realizacji inwestycji mogą podrożeć materiały budowlane czy wzrosnąć koszty wynagrodzeń. Mogą się również zmienić przepisy podatkowe.
W przypadku zmiany kosztów przedsiębiorcy czasami próbują zmienić warunki umowy zawartej z kupującym i podnieść cenę mieszkania. W umowach stosowane są też klauzule waloryzacyjne, które mają na celu umożliwić sprzedającemu zmianę warunków cenowych. Zapisy takie stanowią zabezpieczenie dewelopera wobec niestabilności na rynku. Stosując je, argumentują, że bez takich klauzul nie są w stanie precyzyjnie oszacować kosztów wielomiesięcznych inwestycji, co może prowadzić do poważnych strat finansowych.
Samo wprowadzenie klauzuli waloryzacyjnej jest dopuszczone przez prawo. Takiego zdania są zarówno sądy, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dla ochrony własnych interesów nabywcy powinni jednak dokładnie przeanalizować umowę i przed jej podpisaniem wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Warunki podniesienia ceny oraz sytuacje, w których taka zamiana może być zastosowana, powinny zostać dokładnie określone w umowie. Warto przeanalizować ją z prawnikiem specjalizującym się w rynku deweloperskim lub zrezygnować z jej zawarcia, jeśli zapisy będą niekorzystne.
Dozwolone przypadki zmiany ceny
Po zawarciu przez obie strony umowy zmiany ceny nieruchomości są dozwolone jedynie w dwóch przypadkach. Deweloper może wymagać od kupującego dopłaty, gdy zmienią się przepisy podatkowe i wzroście zastosowana stawka podatku VAT.
Druga sytuacja to zwiększenie powierzchni mieszkania w porównaniu do tej zawartej w umowie. Jeśli po zakończeniu budowy zostaną wykonane pomiary, które wykażą większą powierzchnię, niż zakładano, to wykonawca ma prawo proporcjonalnie naliczyć większą opłatę.
Kupujący powinien w tym przypadku otrzymać szczegółowe wyjaśnienie oraz wgląd do dokumentów potwierdzających zmianę.
Wszystkie inne jednostronne podwyżki ceny bez zapisów w umowie są niezgodne z prawem. Nie ma znaczenia wzrost kosztów ponoszonych przez dewelopera i chęć rekompensaty wyższych wydatków.
W takich przypadkach nie powinniśmy się godzić na zmianę warunków umowy. Możemy od niej odstąpić, a w skrajnych przypadkach skierować sprawę do sądu.
-
-
-
Sytuacja na rynku gruntów w II połowie 2024 roku
5 czerwca 2025 -
Problem z ustawą o jawności cen mieszkań
2 czerwca 2025 -
Poprawki do ustawy o jawności cen mieszkań przyjęte
28 maja 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Ustawa o jawności cen mieszkań podpisana
12 czerwca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz