

Przedstawiciele branży budowlanej sygnalizują, że części przedsiębiorstw z ich sektora grozi upadłość, a prace nad budową dróg krajowych mogą zostać zatrzymane. Powodem są podwyżki kosztów realizacji kontraktów. Przy aktualnej sytuacji gospodarczej sięgają one nawet kilkudziesięciu procent. W związku z tym organizacje skupiające firmy budowlane apelują do resortu infrastruktury o podniesienie limitu waloryzacji do 20%.
Koszty wykonywania kontraktów wyraźnie rosną
Sektor budownictwa przeżywa trudności związane z wysoką inflacją i rosnącymi cenami nie tylko materiałów budowlanych, ale i siły roboczej, paliw czy energii. Przez to aż jeden na trzy projekty budowlane przynosi wykonawcom straty. Dane takie zebrały w ankiecie Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) i Ogólnopolska Izba Budownictwa Drogowego (OIGD)
Wiceprezes PZPB Damian Kaźmierczak ocenia, że obecny limit na poziomie 10% waloryzacji jest zupełnie niewystarczający. Wzrost kosztów, który go przekracza, wynosi aktualnie ponad miliard złotych netto. To ogromna suma i straty stwarzające realne ryzyko upadłości dla wielu firm budowlanych. W pierwszym kwartale 2023 odnotowano wzrosty kosztów budowy sięgające kilkudziesięciu procent w porównaniu z okresem od 2020 do 2022. Podobna sytuacja dotyczy wspomnianych już projektów budowy dróg. Tu wzrosty cen realizacji osiągają ponad 30%. Podwyżki najbardziej dotknęły takie materiały jak cement (+39%) czy kruszywa (35%). W 2023 droższy jest też transport kołowy o 37% i kolejowy o 35%. Dla przykładu koszty realizacji umów znanej firmy budowlanej Budimex po wybuchu wojny wzrosły o 40%. Stąd apel o zwiększenie limitu waloryzacji. Bez tej zmiany sektor budowlany ulegnie znacznemu osłabieniu, a dla części firm oznacza to upadłość.
Najbardziej zagrożone kłopotami są małe i średnie firmy. Według informacji podanych przez prezesa OIGD większość umów zawieranych w zeszłym roku nie zawierała zapisów o waloryzacji. Przez to większe projekty szczególnie drogowe lub kolejowe mogą w dzisiejszych realiach przynosić straty. Wykonawcy nie mogą dokładać z własnej kieszeni zwłaszcza do dużych projektów. To właśnie one powinny zostać jak najszybciej objęte wyższym progiem waloryzacji. Specjaliści oceniają też, że w tej sytuacji cenna byłaby zmiana prawa tak, by duże czy skomplikowane projekty budowlane były realizowane przy waloryzacji bez limitu — jak to się obecnie dzieje na przykład w Czechach.
-
-
Mniejsza aktywność deweloperów
28 listopada 2023 -
Rynek nieruchomości gruntowych: wyższe ceny, mniej transakcji
24 listopada 2023 -
Kwoty kredytów mieszkaniowych coraz wyższe
20 listopada 2023 -
Kupno nieruchomości – jaki jest udział transakcji gotówkowych?
16 listopada 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Czym jest scoring kredytowy?
1 grudnia 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz